Archeolodzy odkryli fenicką nekropolię sprzed ponad 2400 lat w Susie we wschodniej Tunezji - donosi serwis internetowy All Africa.
Odkrycia dokonali naukowcy z tunezyjskiego Instytutu Dziedzictwa Narodowego, prowadzący prace konserwatorskie przy mozaikach, znajdujących na terenach należących do Muzeum w Susie. Zespół specjalistów z Instytutu aktualnie opracowuje dokumentację znaleziska, które według ekspertów należy do wielkich odkryć archeologicznych w Tunezji.
Odnalezione fenickie cmentarzysko pochodzi z IV lub V w. p.n.e., to jest z czasów sprzed okresu wojen punickich, jakie w III i II w. p.n.e. toczyły się między starożytnym Rzymem a Kartaginą o panowanie nad zachodnią częścią basenu Morza Śródziemnego. Upadek Kartaginy i rzymska okupacja fenickich posiadłości doprowadziły do zniszczenia większości śladów kultury Punijczyków, jak starożytni Rzymianie określali mieszkańców fenickiej Kartaginy. Archeolodzy mają nadzieję na zdobycie na odkrytym cmentarzysku nowych ważnych informacji o starożytnych dziejach dzisiejszej Tunezji.
W ubiegłym roku naukowcy z Instytutu Dziedzictwa Narodowego odkryli w pobliżu rzymskich katakumb w Susie rzymską kryptę grobową, zawierającą dwa grobowce ze szczątkami 13 osób należących do jednej rodziny, pochowanych wraz z naczyniami ofiarnymi. (PAP)