Odkryto pterodaktyla w wersji mini

Skamieniałość niewielkiego pterodaktyla, najmniejszego spośród dotąd poznanych, odkryto w północno-wschodnich Chinach. Rozpiętość skrzydeł tego gada wynosiła zaledwie 26 cm - informują naukowcy z Brazylii i Chin w najnowszym wydaniu tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Szkielet jest niemal kompletny, pochodzi sprzed 120 mln lat, z wczesnego okresu kredowego. Osobnik przed śmiercią nie osiągnął pełnej dorosłości. Zwierzę wielkości wróbla zaopatrzone było w pozbawiony zębów dziób.

Zdaniem naukowców, żywiło się najprawdopodobniej owadami. Inne cechy budowy anatomicznej sugerują, że większość czasu spędzało na drzewach. Dlatego nowemu gatunkowi nadano nazwę Nemicolopterus crypticus, czyli "ukryty, latający mieszkaniec lasu". "Jest bardzo prawdopodobne, że odkryty pterozaur reprezentuje nieznaną wcześniej linię nadrzewną tych zwierząt, która zamieszkiwała korony nagonasiennych drzew, polując na owady" - piszą naukowcy w artykule. Ich zdaniem, fakt, że miniaturowy pterodaktyl zamieszkiwał korony miłorzębowych lasów, jest jednym z najważniejszych wyników obecnych badań.

Okazuje się bowiem, że pterozaury były bardziej zróżnicowane ewolucyjnie, niż wskazywał na to materiał kopalny. Pterozaury żyły w epoce dinozaurów, od 228 mln do 65 mln lat temu. Były pierwszymi kręgowcami, które wykształciły umiejętność samodzielnego lotu na skrzydłach. Podrzędem w rzędzie pterozaurów były pterodaktyle. Największy z pterodaktyli, Quetzalcoatlus, miał rozpiętość skrzydeł sięgającą 11 metrów (więcej niż myśliwiec F- 16). (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-02-14
Komentarze
Polityka Prywatności