Naukowcy zaproponowali kolejną teorię dotyczącą wyginięcia neandertalczyków. Zdaniem badacza z Oxford Brookes University najbliżsi krewni człowieka byli kanibalami i wyginęli z powodu choroby, która rozprzestrzeniała się przez zjadane przez nich mięso - informuje serwis Discovery News.
Jak dowodzą zakrojone na szeroką skalę badania genetyczne człowiek współczesny wyewoluował w Afryce i dopiero wtedy ruszył na odbój reszty świata - informuje serwis National Geographic.
W Meksyku odnaleziono skamieniałości dinozaura o specyficznie ukształtowanej czaszce. Zdaniem paleontologów powietrze przepływało w taki sposób przez kości czaszki, że dinozaur mógł wydawać głośne dźwięki, przypominające muzykę - informuje serwis Discovery News.
Pochodzące sprzed 53 mln lat kości przodka dzisiejszych królików i zajęcy odnaleziono w Indiach - informują naukowcy w najnowszym wydaniu "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".
Skamieniałość ogromnej żaby sprzed 70 mln lat odkryto na Madagaskarze - informują badacze na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Ząb neandertalczyka dostarcza dowodów na to, że nasi krewniacy sprzed 40 tys. lat nie mieszkali przez całe życie w jednym miejscu, ale wyruszali w podróże - informują naukowcy na łamach "Journal of Archaeological Science".
Skamieniałości dwóch nieznanych wcześniej dinozaurów mięsożernych odnaleźli paleontolodzy w piaskach Sahary. Swoje odkrycie opisują na łamach czasopisma wydawanego przez Polską Akademię Nauk - "Acta Palaeontologica Polonica".
Skamieniałość niewielkiego pterodaktyla, najmniejszego spośród dotąd poznanych, odkryto w północno-wschodnich Chinach. Rozpiętość skrzydeł tego gada wynosiła zaledwie 26 cm - informują naukowcy z Brazylii i Chin w najnowszym wydaniu tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Planetoida, która uderzyła w Ziemię 65 mln lat temu, przyczyniając się do zagłady dinozaurów, była większa niż wcześniej sądzono. Świadczą o tym badania geologiczne przeprowadzone w kraterze na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej. O najnowszych z nich informuje "Nature Geophysics".
Skamieniała czaszka największego gryzonia, jakiego kiedykolwiek odkryto, doczekała się naukowego opisu. Badacze oszacowali, że zwierzę mogło ważyć tonę i było wielkie jak byk. Prawdopodobnie ten mierzący trzy metry długości roślinożerca zamieszkiwał lasy Ameryki Południowej 2-4 mln lat temu.
Odkryta w Chinach skamieniałość nadgryzionego dinozaura dała naukowcom rzadką okazję zajrzenia mu - dosłownie - pod skórę.
Znaleziony na Syberii młody mamut - zamarznięty niemal tak, jak padł około 37,5 tys. lat temu - jest badany w Japonii. Jego analizy mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego jego gatunek wymarł, i rzucić światło na zmiany klimatu - czytamy na stronach "Discovery News".
Kopalne, europejskie niedźwiedzie jaskiniowe nie były łagodnymi roślinożercami, za jakie je dotąd uważano. Nie gardziły mięsem, a w poszukiwaniach pokarmu współzawodniczyły z innymi, współczesnymi im, dużymi mięsożercami - informuje "Proceedings of the National Academy of Science" na swojej stronie internetowej.
Niemal pół miliona lat temu na tropikalnym wybrzeżu południowych Chin pandy współzawodniczyły o siedlisko i pokarm z największymi znanymi małpami, gigantopitekami. O nowych badaniach skamieniałości informuje serwis "National geographic".
W czasie ostatniej epoki lodowcowej neandertalczycy najprawdopodobniej pozamarzali na śmierć. Nagłe zmiany klimatu zaskoczyły ich zupełnie nieprzygotowanych do wykonywania ciepłych okryć - czytamy w serwisie "News In Science".