Biopaliwa niebezpieczne dla Ziemi?

Dział: Ekologia

Według analiz amerykańskich naukowców, wzrost zapotrzebowania światowej gospodarki na paliwa odnawialne (wynikający z coraz powszechniej wprowadzanych regulacji prawnych) może doprowadzić do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze na skalę tak poważną, że korzyści wynikające z asymilacji CO2 podczas "produkcji" paliw odnawialnych zrównoważą te szkody w najlepszym wypadku za kilkadziesiąt lat. Pracę na ten temat opublikowało czasopismo "Science".

Wyniki badań, prowadzonych w dwóch niezależnych ośrodkach badawczych w USA (University of Minnesota oraz Princeton University), doprowadziły do podobnych wniosków - zagrożenie, jakie może się pojawić wraz ze wzrostem zapotrzebowania na paliwa odnawialne, może być katastrofalne w skutkach dla naszej planety.

Według naukowców, problem polega na tym, iż ilość dwutlenku węgla (CO2) emitowanego do atmosfery podczas przygotowywania nowych terenów pod uprawy roślin, z których produkowane są biopaliwa, jest niewyobrażalnie duża i pomijana w statystykach określających "ekologiczność" biopaliw. Chodzi tu przede wszystkim o wypalanie rosnącej na tych obszarach naturalnej flory. Dane wskazują, iż czas potrzebny do zrównoważenia ilości CO2, trafiającej do atmosfery podczas przygotowania pod biopaliwa pola uprawnego na brazylijskiej sawannie, to minimum 17 lat!

Oznacza to, że przez prawie 20 lat uprawa roślin energetycznych na tych terenach nie ograniczy emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o miligram. Gdyby pole uprawne powstało na terenach lasu równikowego, czas ten liczony byłby nie w dziesiątkach, a w setkach lat. Wyniki prac amerykańskich naukowców jednoznacznie wskazują, iż uprawy roślin przeznaczonych na produkcję biopaliw muszą być prowadzone tylko i wyłącznie na terenach, na których żadne inne rośliny nie rosną (np. obszarach zniszczonych przez działania ludzkie).

W przeciwnym wypadku "ekologiczność" tego przedsięwzięcia jest bardzo wątpliwa. Ochroną powinny zostać objęte również wykorzystywane dziś pola uprawne, gdyż hodowanie na nich roślin energetycznych może spowodować m.in. wzrost cen żywności. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-02-18
Komentarze
Polityka Prywatności