Kryl antarktyczny odkryto w głębinach oceanu

Dział: Biologia

W wodach otaczających Półwysep Antarktyczny, na głębokości 3 tys. metrów, naukowcy odkryli kryl, niewielkie skorupiaki, które stanowią ważny łańcuch pokarmowy tamtejszego ekosystemu. Dotychczas uważano, że kryl zamieszkuje wyłącznie powierzchniowe wody oceanu. O najnowszym odkryciu informuje "Current Biology".

Kryl antarktyczny (Euphausia superba) to niewielkie skorupiaki, które żywią się glonami i planktonem roślinnym, same zaś są źródłem pożywienia dla ptaków morskich, ryb, pingwinów czy waleni. Dotychczas odkrywano kryl na głębokościach sięgających 150 m. Naukowcy z British Antarctic Survey i National Oceanography Centre w Southampton w Wielkiej Brytanii zastosowali niewielką bezzałogową łódź podwodną Isis, która może prowadzić badania na głębokości ponad 3 tys. metrów.

Dzięki temu mogli filmować życie polarnego oceanu, na głębokości niedostępnej wcześniejszym wyprawom Jak wyjaśnia Andrew Clarke z British Antarctic Survey, odkrycie to może zmienić nasze rozumienie zależności pokarmowych w wodach wokół Antarktydy. Naukowcy badają kryl od czasów jego odkrycia na początku XX w. przez ekspedycję "Discovery". Przez blisko sto lat oceanografowie, badając organizmy wydobyte na powierzchnię za pomocą sieci, a także posługując się echosondami, ustalili, że kryl zamieszkuje wody powierzchniowe.

"Obecne badania pozwoliły na bezpośrednią obserwacje kryla oraz wielu innych organizmów morskich na głębokości do 3500 metrów" - tłumaczy prof. Paul A. Tyler z National Oceanography Centre. Jak dodaje, najważniejsze jest to, że w tej chwili mamy nie tylko ogólną wiedzę o występujących na tej głębokości gatunkach, ale możemy obserwować poszczególne osobniki, relacje pomiędzy gatunkami i ich związek ze środowiskiem. "Zachowanie organizmów morskich, nawet tych najbardziej prymitywnych, może być złożone i bardziej zróżnicowane, niż zazwyczaj przypuszczamy" - dodaje Clarke.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-02-25
Komentarze
Polityka Prywatności