Świat nauki (archiwalne artykuły)

Albatrosy wędrowne wyczuwają pożywienie na odległość kilku kilometrów dzięki doskonałemu zmysłowi węchu - informują naukowcy amerykańscy i francuscy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Motyle potrafią sobie przypomnieć doświadczenia z okresu, gdy były jeszcze pełzającą gąsienicą - informuje pismo Public Library of Science ONE.
Po sławnych misiach polarnych, Knucie i Flocke, w Niemczech pojawił się kolejny niedźwiadek. Wilbaer przyszedł na świat w ZOO w Stuttgarcie i jego imię już jest zarejestrowaną marką towarową.
Odkryte na arktycznym archipelagu Svalbard skamieniałe szczątki należą do największego znanego nauce gada morskiego. Odkryty przez norweskich naukowców z uniwersytetu w Oslo gad - pliozaur - zyskał już przydomek "Potwora" - od nosa do ogona mierzył 15 metrów, a sama przednia płetwa miała 3 metry.
Pierwszych 30 000 stron encyklopedii, która ma skatalogować wszystkie znane nauce gatunki udostępniono w internecie. Jak oceniają eksperci, znanych jest obecnie około 1,8 miliona gatunków roślin i zwierząt, toteż taki "atlas" może mieć jedynie formę elektroniczną - inaczej nie dałoby się go ani opracować, ani aktualizować, ani z niego korzystać.
Miękkie, kocie ruchy pozwalają lepiej się skradać, choć wymagają więcej energii niż chód człowieka czy psa - informuje "New Scientist".
"Arką Noego" nazywają media norweskie globalny bank nasion uroczyście otwarty we wtorek na polarnej norweskiej wyspie Spitsbergen wchodzącej w skład archipelagu Svalbard.
W wodach otaczających Półwysep Antarktyczny, na głębokości 3 tys. metrów, naukowcy odkryli kryl, niewielkie skorupiaki, które stanowią ważny łańcuch pokarmowy tamtejszego ekosystemu. Dotychczas uważano, że kryl zamieszkuje wyłącznie powierzchniowe wody oceanu. O najnowszym odkryciu informuje "Current Biology".
Pekiński ogród zoologiczny na okoliczność tegorocznych igrzysk olimpijskich rozszerzy swoje stado pand o 10 sztuk.
Dzieci, które żyją na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, z powodu np. ruchu ulicznego, uzyskują niższe noty w testach na inteligencję niż rówieśnicy z czystszych okolic - wynika z amerykańskich badań.
To czy córka mrówki zostanie robotnicą czy królową zależy od jej mamy. Naukowcy dowiedli, że przyszłe losy mrówek są zdeterminowane już na etapie jajeczek. Pracę opublikowano na łamach pisma "Current Biology".
Nietoperze najpierw nauczyły się latać, a dopiero później "wymyśliły" echolokację - wynika z badań skamieniałego szkieletu prymitywnego nietoperza, który odkryto w Stanach Zjednoczonych. Informują o tym paleontolodzy w najnowszym "Nature".
Naturalna flora bakteryjna organizmu może odgrywać role przy odczuwaniu bólu - wskazują najnowsze brazylijskie badania przeprowadzone na myszach. Informacje na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Brytyjska klinika dla jeży przeżywa oblężenie kłujących pacjentów, którzy z powodu ciepłej zimy nie zapadli w sen.
Ciepła zima może wpływać pobudzająco na trzymane w domach żółwie i zaburzać proces ich snu zimowego, co może być dla nich szkodliwe. Dlatego - zdaniem ekspertów - dopóki gady się nie obudzą, powinno się je trzymać... w lodówce.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności