Znaleziska z epoki brązu na trasie autostrady

Dział: Archeologia

Archeolodzy odnaleźli na trasie budowy autostrady Dublin-Limerick w Irlandii starożytne artefakty z epoki brązu i późniejsze miejsca pochówku- donosi serwis internetowy Guardian Ireland.

Naukowcy odkryli w Camblin, w pobliżu miasta Roscrea w środkowej Irlandii, kilka stanowisk archeologicznych, zawierających miejsca pochówku, pozostałości ludzkich siedzib oraz interesujące przedmioty. Jeden z takich przedmiotów, topór z brązu pochodzący z późnej epoki brązu, zdaniem archeologów został przed wiekami ukryty przez kogoś w płytkim dole i pozostawiony w ziemi.

Na innym stanowisku naukowcy odsłonili pozostałości dwóch domostw z epoki brązu, a także wydobyli średniowieczny żelazny topór. W Camblin odkryte zostały też pozostałości trzech umocnionych osad. Jedna z nich posiadała mały cmentarz, na którym znajdują się szczątki ludzi w różnym wieku, co prawdopodobnie świadczy o długotrwałym wykorzystaniu cmentarza. Według archeologów cmentarz pochodzi z okresu VI-VII w. n.e.

Naukowcy odnaleźli również pozostałości drewnianego żurawia do wyciągania wody ze studni o konstrukcji kojarzonej przez naukowców raczej ze starożytnym Egiptem i Afryką Północną. Żuraw w Camblin jest pierwszym odkrytym tego typu urządzeniem, używanym w epoce brązu w Irlandii. Odkrycia w Camblin zostały przedstawione w raporcie archeologicznym z budowy drogi zleconym przez Narodowy Zarząd Dróg w Irlandii. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-04
Komentarze
Polityka Prywatności