Prace wykopaliskowe prowadzone w Jerozolimie pozwoliły naukowcom lepiej poznać starożytny system pocztowy z epoki żelaza - donosi izraelski serwis internetowy Arutz Sheva.
Archeolodzy pracujący na stanowisku w pobliżu Źródła Gihona, w dolinie położonej na wschód od Starego Miasta, dotarli do warstwy gruntu, zawierającej gliniane skorupy pochodzące z czasów epoki żelaza (VIII w. p.n.e.). Szczegółowe przesiewanie ziemi z tej warstwy doprowadziło do odkrycia fragmentów trzech glinianych pieczęci, służących w starożytności do pieczętowania listów i towarów, oraz dwóch pieczęci kamiennych.
Na wszystkich pieczęciach widnieją hebrajskie nazwiska i wszystkie pochodzą sprzed 2800 lat. Jeszcze w IX w. p.n.e. w Jerozolimie korespondencja i towary były wysyłane przez nadawców bez używania imiennych pieczęci, na co wskazują odkryte dwa lata temu pieczęcie z końca IX w. p.n.e., pokryte symbolami graficznymi - np. rysunkami łodzi lub różnych zwierząt: ryb, jaszczurek i ptaków.
Według profesora Ronny Reicha z Uniwersytetu w Hajfie i Eli Shukrona z Urzędu Starożytności Izraela, dzięki nowym znaleziskom okazało się, że już sto lat później urzędnicy i kupcy w Jerozolimie zaczęli dodawać swoje nazwiska na pieczęciach. (PAP)