Pozostałości urządzeń do wydobycia soli

Dział: Archeologia

Zespół archeologów odkrył w północnej Rumunii dobrze zachowane pozostałości lin i drewnianych narzędzi do wydobycia soli sprzed 3000 lat - donosi serwis internetowy People's Daily.

Odkrycia dokonano na dnie koryta rzeki o wysokim zasoleniu w Beclean w pobliżu Baile Figa w okręgu Bistrita-Nasaud. Jak poinformował Valeriu Kavruk, kurator Muzeum Wschodnich Karpat w Sfantu Gheorghe, znalezione drewniane przedmioty i liny wykonane z bluszczu zachowały się w dobrym stanie dzięki konserwującym właściwościom słonego błota.

Testy laboratoryjne w celu datowania znalezisk, przeprowadzone metodą węgla C-14, wskazały na ich pochodzenie z 1000 r. p.n.e. Zdaniem Valeriu Kavruka, odkrycie w Beclean jest jednym z ważniejszych wydarzeń archeologicznych w południowo-wschodniej Europie, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Według naukowca, w Rumunii po raz pierwszy odkryto tak dobrze zachowane pozostałości lin i drewnianych narzędzi z tego okresu.

Równie istotne są wnioski o sposobie wydobycia soli 3000 lat temu, wynikające ze znaleziska. Eksperci sądzą, że sól była wówczas rozpuszczana i wypłukiwana wodą z dziur wybitych w większych solnych bryłach. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-11
Komentarze
Polityka Prywatności