Kamienne narzędzia sprzed 100 tysięcy lat używane przez łowców mamutów odnalezione zostały w piasku pochodzącym z dna Morza Północnego - donosi serwis internetowy BBC News.
Odkrycia dokonał Jan Meulmeester, holenderski archeolog amator, który regularnie poszukuje prehistorycznych szczątków w piaski i żwirze - wydobywanych z dna morskiego - służących do umacniania nabrzeża w miejscowości Vlissingen (Flushing) w południowej Holandii. W materiale wydobytym z dna morskiego w odległości 13 kilometrów od Great Yarmouth na wschodnim wybrzeżu Anglii odkryte zostało 28 pięściaków - typowych kamiennych narzędzi z okresu dolnego paleolitu - oraz kości i zęby.
Zdaniem ekspertów, znalezisko jest niezwykłym świadectwem rozwoju wczesnoludzkich form życia na terenach, które w epoce lodowcowej były stałym lądem. Pięściaki - tłuki pięściowe - były wykonywane z fragmentów krzemieni i innych twardych skał. Pięściak miał grubą podstawę, a jego dwie krawędzie boczne były obustronnie obrobione, tworząc ostry wierzchołek. Odnalezione pięściaki mogły służyć prehistorycznym myśliwym do zdzierania skór oraz ćwiartowania mięsa upolowanych zwierząt, np. mamutów.
Organizacja Angielskie Dziedzictwo podjęła się - ze swoją odpowiedniczką w Holandii - zbadania i oceny znaleziska oraz nawiązała współpracę z władzami holenderskimi w celu opracowania programu badawczego, który pozwoli na regularne poszukiwania prehistorycznych reliktów na dnie Morza Północnego. (PAP)