Częste warianty genu związane z ryzykiem osteoporozy

Dział: Genetyka

Rozpowszechnione warianty genu, który bierze udział w metabolizmie cholesterolu, wpływają na predyspozycje do osteoporozy - wykazali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Association".

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, która prowadzi do osłabienia kości i częstych złamań. Dotyka zwłaszcza ludzi starszych, a przede wszystkim kobiety po menopauzie, u których znacznie spada poziom hormonów płciowych. Wiadomo, że predyspozycje do osteoporozy zależą od czynników genetycznych oraz środowiskowych - jak dieta, aktywność fizyczna.

We wcześniejszych badaniach naukowcom udało się m.in. wykazać, że mutacje w genie LRP5, zaangażowanym w metabolizm cholesterolu, prowadzą do rzadkich chorób związanych z osłabieniem tkanki kostnej. Nie wiadomo było jednak, czy bardziej rozpowszechnione wśród ludzi mutacje LRP5 mogą wpływać na ryzyko osteoporozy. Aby to sprawdzić naukowcy pod kierunkiem dr Johna P. A. Ioannidisa z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Ioanninie przeanalizowali dane zebrane w grupie 37.534 pacjentów z 18 ośrodków medycznych w Europie i USA. Zmierzono gęstość tkanki kostnej uczestników badania i zebrano informacje na temat przebytych przez nich załamań.

W analizie uwzględniono takie czynniki ryzyka osteoporozy, jak wiek, masa ciała, wzrost, a u kobiet - przejście okresu menopauzy i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Okazało się, że dwa warianty genu LRP5 były związane z obniżoną gęstością tkanki kostnej w dolnej części kręgosłupa i kościach biodrowych. Posiadacze tych wariantów byli też bardziej narażeni na złamania kości. Wzrost ryzyka można jednak określić jako umiarkowany, podkreślają autorzy pracy. Według nich, istnieje wiele innych genów, które wpływają na predyspozycje do osteoporozy. A im więcej się ich zidentyfikuje, tym skuteczniej można będzie przewidywać ryzyko tej poważnej choroby. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-19
Komentarze
Polityka Prywatności