
90 naukowców z ponad 40 krajów zidentyfikowało 6 genów, których mutacje mają związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania przeprowadzono na 90 tys. osób w Europie i USA, a ich wyniki zamieszcza "Nature Genetics".

Chorobę Parkinsona można wyleczyć wykorzystując klonowanie terapeutyczne, na razie u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".

Genom chrząszcza trojszyka gryzącego został zsekwencjonowany - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Trojszyk gryzący to chrząszcz doskonale przystosowujący się do różnych warunków środowiska. Gatunek ten jest odpowiedzialny w dużej mierze za zjadanie rozmaitych produktów rolnych podczas ich przechowywania.

Rozpowszechnione warianty genu, który bierze udział w metabolizmie cholesterolu, wpływają na predyspozycje do osteoporozy - wykazali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Association".

Metoda nazwana przez genetyków molekularną siecią umożliwiła odkrycie trzech nowych genów zaangażowanych w rozwój otyłości - czytamy w najnowszym numerze pisma "Nature".

Odkrycie 15 genów mających związek z długowiecznością przybliża wyprodukowanie pigułki zapobiegającej starzeniu się - pisze czwartkowy "Daily Telegraph", zwracając uwagę na odkrycie naukowców z Uniwersytetu Washington. Odkrycie omawiane jest w specjalistycznej publikacji "Genome Research".

Gen o nazwie SATB1 warunkuje rozwój agresywnej postaci raka piersi, wpływając na aktywność ponad 1000 innych genów w komórkach nowotworowych - informują genetycy z USA na łamach pisma "Nature".

To, jak bardzo jesteśmy szczęśliwi jest związane z naszym zestawem genów - informuje pismo "Psychological Science". Naukowcy z Edinburgh University wspólnie z kolegami z Institute for Medical Research w australijskim Queensland przeprowadzili badania na 900 parach identycznych i nieidentycznych bliźniąt.

Mutacje w genie, od którego zależy wzrost wpływają na długość ludzkiego życia - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Duże ubytki DNA w mitochondriach, organellach zaopatrujących komórki w energię, odgrywają ważną rolę w przedwczesnym starzeniu myszy - informują naukowcy z Waszyngtonu na łamach pisma "Nature Genetics".

Mutacja w jednym genie leży u podstaw dwóch dziedzicznych rodzajów łysienia - informują naukowcy z USA i Niemiec na łamach pisma "Nature Genetics". Dzięki ich badaniom można będzie w przyszłości leczyć schorzenia związane z wypadaniem i nadmiernym wzrostem włosów.

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował zamianę biegunów magnetycznych gwiazdy podobnej do Słońca. Tego typu zjawisko obserwowano do tej pory jedynie na Słońcu.

Jednojajowe bliźniaki nie są pod względem genetycznym swymi kopiami, dowiodły badania szwedzko-amerykańskiego zespołu kierowanego przez prof. Jana Dumańskiego i prof. Carla Brudera z Uniwersytetu Alabama w USA. Badania, którym poddano 19 par jednojajowych bliźniaków, będą zapewne miały duże znaczenie dla rozwoju medycyny.

Otyłość ma przede wszystkim podłoże genetyczne - wynika z opublikowanych w czwartek badań renomowanej brytyjskiej placówki naukowej (University College) przeprowadzonych w grupie 5 tys. bliźniaków jedno i dwujajowych w wieku 8-11 lat.

Zarodek, który ma DNA dwóch kobiet i jednego mężczyzny uzyskali w laboratorium naukowcy brytyjscy. Ich zdaniem, nowa technika zrewolucjonizuje metodę zapłodnienia in vitro, pozwoli bowiem wyeliminować ryzyko przekazania potomstwu chorób genetycznych związanych z mutacjami w DNA mitochondriów.