Tajemnice super-chrząszcza

Dział: Genetyka

Genom chrząszcza trojszyka gryzącego został zsekwencjonowany - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Trojszyk gryzący to chrząszcz doskonale przystosowujący się do różnych warunków środowiska. Gatunek ten jest odpowiedzialny w dużej mierze za zjadanie rozmaitych produktów rolnych podczas ich przechowywania.

Duża grupa badaczy pod kierownictwem StephenaRichardsa z Baylor College of Medicine w Houston zbadała i opublikowała sekwencję genów chrząszcza. Analiza genomu owada pozwoliła poznać kulisy sukcesu chrząszcza w przystosowywaniu się do warunków zmieniającego się środowiska.

Naukowcy zaobserwowali, że trojszyk ma zadziwiająco dużą liczbę genów kodujących receptory smaku i zapachu oraz geny kodujące enzymy umożliwiające mu detoksyfikację środków ochrony roślin (pestycydów). Zaskakujące jest również to, że geny odpowiedzialne za rozwój zarodkowy głowy chrząszcza są bardzo podobne do ludzkich. Trojszyk już teraz stanowi model badawczy do analizy rozwoju owadów. Dane na temat genomu chrząszcza pomogą naukowcom lepiej poznać jego biologię, oraz być może opracować środki zapobiegające inwazjom tego owada na zapasy. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-25
Komentarze
Polityka Prywatności