Zamieszkująca wybrzeża Kalifornii morska nielotna kaczka wyginęła nie tyle z powodu polowań, co zmian środowiskowych spowodowanych przez ludzi kultury Clovis - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences"
Ludzie kultury Clovis, zwani też Paleoindianami, pojawili się na północy Ameryki Północnej około 11 tysięcy lat temu. Przypisuje im się wytępienie wielu gatunków zwierząt z powodu nadmiernych polowań. Jak jednak wynika z badań naukowców z University of Oregon, ludzie kultury Clovis nie są bezpośrednio odpowiedzialni za wytępienie nielotnych morskich kaczek (Chendytes lawi).
Przeprowadzone metodą węgla C14 badania szczątków odnalezionych na 14 wyspach i w 12 miejscach na lądzie wykazały, że wymieranie kaczek trwało tysiące lat. Pierwsze polowania na kaczki miały miejsce 10 000 lat temu, a ich wymarcie nastąpiło mniej więcej 7500 lat później. Ptaki musiały się przenieść na mniejsze i dalsze wysepki, gdzie z czasem dopłynęły łodzie, przywożąc psy i lisy.
Wtedy kaczki nie miały już dokąd uciec i wyginęły - uważają autorzy badań. Być może przykład kaczki posłuży do podważenia całej teorii o nadmiernej skłonności do polowania w kulturze Clovis.(PAP)