Zespół grobowców sprzed ponad 2200 lat odkryty w Chinach

Dział: Archeologia

Duży zespół grobowców z czasów Dynastii Cin, prawdopodobnie największy w Chinach, został odkryty w pobliżu Xi'an - stolicy prowincji Shaanxi - w środkowej części kraju - donosi serwis internetowy China.org.

Podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych przed rozpoczęciem budowy linii kolejowej, archeolodzy odkryli w wiosce Qujia w okręgu Lintong zespół 604 grobowców z czasów panowania Dynastii Cin (221-207 r. p.n.e.). Jak poinformował Sun Weigang, naukowiec z Instytutu Badań Archeologicznych Shaanxi, ta część Chin jest bogata w relikty starożytności, ale archeolodzy nie odnaleźli dotąd tak dużej liczby grobowców, skupionej na małym obszarze.

Większość odkrytych grobowców należy do zwykłych ludzi i nie zawiera szczególnie cennych przedmiotów, ale znalezisko jest niezmiernie ważnym źródłem wiedzy dla naukowców badających życie ludzi i stosunki społeczne w Chinach 2200 lat temu. Naukowcy wydobyli z grobowców dużą ilość wyrobów ceramicznych i przedmiotów z brązu, w tym kociołki, garnki, dzbany, topory i miecze, a także odsłonili ponad 200 kompletnych ludzkich szkieletów.

Jak wyjaśnił archeolog Chen Liang, szczątki należą przeważnie do dorosłych mężczyzn, którzy umarli z przyczyn naturalnych. Zdaniem naukowca nic nie wskazuje na to, by zmarłych łączyły jakieś bliższe relacje, np. plemienne czy klanowe. Archeolodzy liczą na to, że odkrycie tak dużego cmentarzyska okaże się pomocne przy poszukiwaniach pozostałości starożytnego miasta Liyi z czasów Dynastii Cin, gdyż do zwyczajów tamtych czasów należała lokalizacja miejskich cmentarzy blisko miasta. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-28
Komentarze
Polityka Prywatności