90 naukowców z ponad 40 krajów zidentyfikowało 6 genów, których mutacje mają związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania przeprowadzono na 90 tys. osób w Europie i USA, a ich wyniki zamieszcza "Nature Genetics".
Cukrzyca typu 2 występuje zwykle u osób dorosłych z nadwagą i polega na tym, że organizm nie radzi sobie z regulacją poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak na ogół dlatego, że komórki beta w trzustce produkują niewystarczającą ilość insuliny lub, dlatego że organizm nie reaguje na ten hormon tak, jak powinien.
W Wielkiej Brytanii na ten typ cukrzycy choruje ok. 2 mln ludzi. "U przebadanych osób, w każdym z sześciu genów zaobserwowano odchylenia od normy w przedziale 10-90 proc." - mówi kierujący badaniami Mark McCarthy z uniwersytetu w Oksfordzie. Według niego dziedziczenie któregoś z sześciu genów w nieprawidłowej formie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 10-15 proc. Zidentyfikowanie sześciu genów zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 pozwoli naukowcom poznać proces rozwoju choroby.
Zdaniem naukowców jeden z tych genów ma także wpływ na zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z kolei dzięki innym badaniom, opisanym w tym samym numerze "Nature Genetics", brytyjscy naukowcy wykryli dodatkowe trzy geny (w dodatku do czterech znanych wcześniej) zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelit, z czego jeden występuje u Europejczyków, ale np. nie u Japończyków. Naukowcy liczą, że dzięki temu odkryciu będą mogli zidentyfikować ludzi o dużym stopniu podatności na tę chorobę, a nawet zupełnie jej zapobiec.
Mają też nadzieję, że uda im się ustalić, dlaczego genetyczna struktura organizmu u Japończyków, czyni ich mniej podatnymi na zachorowanie na raka jelit. "Jest to pierwszy przypadek, w którym czynniki genetyczne charakterystyczne dla jakiejś rasy zostały uwypuklone w badaniach genetycznych nad chorobami" - uważa profesor Malcolm Dunlop z uniwersytetu w Edynburgu, który kierował tymi badaniami. (PAP)