Pozostałości starożytnej świątyni Chnum

Dział: Archeologia

Egipska misja archeologiczna odkryła na Elefantynie, wyspie na Nilu w pobliżu Asuanu poniżej I katarakty w południowym Egipcie, część świątyni Chnum - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkrycia dokonano na głębokości 40 metrów pod wodami Nilu. Chnum było pierwotnie lokalnym bóstwem wyspy Elefantyny, czczonym pod postacią barana, którego kult rozprzestrzenił się z czasem na inne miejscowości Górnego Egiptu i Nubię.

W starożytnym Egipcie Chnum było uważane za dawcę wody, opiekuna wylewów Nilu i stwórcę istot żywych. Zespół archeologów pracujących na stanowisku odkrył również fragmenty rzymskiego kościoła oraz dwie granitowe kolumny. Szef Rady zapowiedział także wkrótce ogłoszenie odkrycia nowego grobowca przez członków misji archeologicznej, utworzonej przez ministra kultury Egiptu w celu prowadzenia poszukiwań kolejnych grobowców w Dolinie Królów w Luksorze. Zdaniem Zahi Hawassa, w Dolinie Królów znajdują się jeszcze około 63 królewskie grobowce czekające na odkrycie. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-04-10
Komentarze
Polityka Prywatności