Największa gromada galaktyką?

Dział: Kosmos

Największa gromada kulista naszej Drogi Mlecznej jest najprawdopodobniej jądrem galaktyki karłowatej - donoszą strony internetowe czasopisma "Sky & Telescope".

Gromady kuliste są obiektami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem astrofizyków. W niewielkiej objętości zawierają one nawet milion gwiazd, co wskazuje, że ich wiek jest niewiele mniejszy od wieku Wszechświata. Jeśli Układ Słoneczny znajdowałby się w gromadzie kulistej, nasze niebo wyglądałoby zupełnie inaczej, bowiem świeciłoby na nim tysiące gwiazd wyraźnie jaśniejszych od najjaśniejszej gwiazdy naszego nieba - Syriusza.

Największą gromadą kulistą w naszej Galaktyce jest widoczna gołym okiem z półkuli południowej Omega Centauri. Jest ona tak duża i ma tak nietypowe własności (na przykład rozrzut składu chemicznego gwiazd), iż astronomowie sądzą, że jest ona produktem zderzenia dwóch gromad lub nawet ogołoconym jądrem galaktyki karłowatej. Najnowsze wyniki zaprezentowane przez grupę niemieckich i amerykańskich astronomów kierowanych przez Ewę Noyola z Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching sugerują, że prawdziwa jest druga hipoteza.

Najnowsze obserwacje gwiazd gromady wykonane przy pomocy Teleskopu Kosmicznego Hubble'a (HST) oraz naziemnego teleskopu Gemini South znajdującego się na Hawajach pozwoliły na dokładne pomiary zarówno położeń jak i prędkości radialnych obiektów w centrum gromady. Bardzo duże prędkości, które odnotowano, sugerują, że w centrum Omega Centauri mamy do czynienia z czarną dziurą o masie 40 tysięcy mas Słońca. Obecność masywnych czarnych dziur to charakterystyczna własność centrów galaktyk a nie gromad kulistych, co sugeruje, że Omega Centauri jest pozostałością zderzenia małej galaktyki karłowatej z naszą Drogą Mleczną (PAP).

ostatnia zmiana: 2008-04-16
Komentarze
Polityka Prywatności