Płaskorzeźba odkryta w ruinach starożytnego miasta w Iranie

Dział: Archeologia

Zespół archeologów prowadzący wykopaliska w ruinach starożytnego miasta w południowym Iranie odkrył płaskorzeźbę noszącą wyraźne ślady wpływów hellenistycznych - donosi serwis internetowy Mehr News.

Odkrycia dokonano na stanowisku znajdującym się na terenach przeznaczonych do zalania wodą przy zaporze Salman-e Farsi w prowincji Fars, gdzie znajdują się ruiny miasta o powierzchni 360 hektarów, pochodzące z czasów po upadku dynastii Achemenidów w 330 r. p.n.e. oraz z czasów dynastii Sasanidów (226-652 r. n.e.).

Odnaleziona płaskorzeźba została wykonana na kawałku kości słoniowej i przedstawia dwie ludzkie twarze patrzące w przeciwnych kierunkach. Jak wyjaśnił archeolog Alireza Jafari-Zand, kierujący pracami zespołu, na odkrytym przedmiocie wyraźne są wpływy sztuki greckiej, widoczne zwłaszcza w wyglądzie oczu przedstawionych postaci. Zdaniem naukowców, płaskorzeźba pochodzi najprawdopodobniej z okresu 200 r. p.n.e. - 200 r. n.e., kiedy lokalne państwa - istniejące równocześnie z państwem Partów - sprawowały władzę na obszarach poprzednio kontrolowanych przez macedońską dynastię Seleucydów.

Znalezisko w prowincji Fars jest dopiero drugim tego typu artefaktem odnalezionym w Iranie. Pierwszy podobny przedmiot został odnaleziony 70 lat temu w regionie Izeh w prowincji Chuzestan w południowo-zachodniej części kraju. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-04-30
Komentarze
Polityka Prywatności