W 73. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego (12 maja) prezydent Lech Kaczyński złożył kwiaty na grobie marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
"Stworzył duże państwo, potrafił to państwo uporządkować. Ma także i swoje winy. Polska po 1926 r. nie była wzorem demokracji. Ale jednocześnie w Polsce postawiono tamę faszyzmowi, państwowemu antysemityzmowi, próbom organizowania pogromów" - powiedział Lech Kaczyński.
Prezydent dodał, że przyjechał na grób Piłsudskiego także dlatego, że jest gorącym wyznawcą przekonań państwowych. Mówił o "obozie państwowym", który przeciwstawił "obozowi narodowemu".
"Obóz, który traktował naród jako twór polityczny, w którym dominują oczywiście etniczni Polacy, ale w którym są także ludzie innych narodowości, innych konfesji - to było szczególnie istotne w Polsce międzywojennej. A ośrodkiem konsolidacji jest państwo polskie, któremu wszyscy powinniśmy służyć. Inaczej mówiąc, że można nawet nie będąc Polakiem być polskim patriotą, w sensie - patriotą polskiego państwa" - powiedział Kaczyński.
"To jest podejście europejskie, dziś nowoczesne, a i nam w dalszym ciągu potrzebne, mimo że Polska dzisiaj w sensie etnicznym jest bardzo jednorodna" - dodał.
W uroczystości w kryptach wawelskich wzięli udział przedstawiciele Związku Piłsudczyków, Towarzystwa im. J. Piłsudskiego i Komitetu Opieki nad Kopcem J. Piłsudskiego, kombatanci AK, harcerze i władze regionu. Modlitwie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Na Wawelu przedstawiciele krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zwrócili się do prezydenta Kaczyńskiego o pośmiertne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego i awansowanie go do stopnia generalskiego.
Józef Piłsudski (ur. 1867 r.) zmarł 12 maja 1935 r. Jego ciało spoczywa w krypcie na Wawelu, a serce - w grobie jego matki na wileńskiej Rossie.
Z inicjatywy Piłsudskiego w październiku 1914 roku utworzono na ziemiach zaboru rosyjskiego Polską Organizację Wojskową (POW), a dzięki późniejszej akcji dyplomatycznej polskich posłów władze austriackie wyraziły zgodę na organizację Legionów Polskich.
Od 11 listopada 1918 roku Piłsudski sprawował władzę wojskową w
Polsce. W styczniu 1919 roku został wybrany przez Sejm na
naczelnika państwa. Po przewrocie majowym, wywołanym z jego
inicjatywy, odrzucił proponowaną mu prezydenturę. W nowym rządzie
sprawował funkcję ministra wojny i generalnego inspektora sił
zbrojnych. W latach 1926-1928 i w 1930 r. był premierem.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pl