Świat nauki (archiwalne artykuły)

W 73. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego (12 maja) prezydent Lech Kaczyński złożył kwiaty na grobie marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Irena Sendler, która ocaliła z holokaustu ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, zmarła w poniedziałek w Warszawie. Miała 98 lat. Wspominający Sendler ludzie nazywają ją bohaterką i ubolewają, że jej postać nie jest powszechnie znana.
Złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uczczono 63. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W czwartkowych uroczystościach wzięli udział m.in. kombatanci oraz przedstawiciele władz państwowych.
O celach i przebiegu strajku studentów Uniwersytetu Gdańskiego w maju 1988 r. dyskutowali w poniedziałek w Gdańsku liderzy tego protestu sprzed 20 lat - obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski.
1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętniające strajk robotników w Chicago z 1 maja 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję.
Kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski zgromadzono w powstającym w Licheniu (Wielkopolska) muzeum. Dobiegają końca prace przygotowawcze przed udostępnieniem kolekcji zwiedzającym.
29 kwietnia 1923 roku z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Sikorskiego odbyło się w Gdyni uroczyste otwarcie "Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków".
Opalające się elegantki w Ogrodzie Luksemburskim, kawiarnie pełne rozbawionych gości, tłumy beztroskich spacerowiczów na bulwarach - to obrazy z pokazywanej w stolicy Francji wystawy "Paryżanie czasów okupacji". Wystawa wywołała oburzenie części widzów, a zastępca mera Paryża zażądał jej zamknięcia.
Bundestag chce upamiętnić wkład "Solidarności" w przemiany w Europie, w tym w zjednoczenie Niemiec - potwierdził w poniedziałek w Berlinie przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. Źródło: Wprost24.pl
Huczne obchody 50. rocznicy światowej wystawy powszechnej Expo'58 rozpoczynają się w czwartek w Brukseli w duchu nostalgii za czasami, gdy postęp był nadzieją na rozwiązanie wszystkich problemów ludzkości.
Rankiem 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta w Warszawie - tak rozpoczęło się powstanie w Getcie Warszawskim. W tym roku przypada 65 rocznica tego wydarzenia.
NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego chce upamiętnić czyn braci Kowalczyków, którzy w 1971 roku wysadzili w powietrze aulę ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP), gdzie miała odbyć się milicyjna akademia.
8 kwietnia 1938 roku Sejm jednomyślnie uchwalił "Ustawę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", przewidującą karę do 5 lat więzienia za uwłaczanie pamięci zmarłego.
3 kwietnia 1948 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, w której zawarto podstawowe zasady programu ekonomicznej pomocy dla Europy - "European Recovery Program", zwanego od nazwiska swego twórcy Planem Marshalla.
Widowisko historyczne uświetniło 29 marca obchody 145. rocznicy bitwy pod Grochowiskami koło Pińczowa (Świętokrzyskie). 18 marca 1863 roku oddział powstańczy pod dowództwem Mariana Langiewicza stoczył w tym miejscu zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności