Ultradźwiękowe żaby

Dział: Ekologia

Żyjące w Chinach żaby wabią swoich partnerów wydając odgłosy godowe w częstotliwości ultradźwiękowej - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".

Żaby z gatunku Odorrana tormota prowadzą nocny tryb życia. Zamieszkują porośnięte krzewami brzegi strumieni i rzek. Jak dowodzą najnowsze badania, prowadzone pod kierunkiem Alberta Fenga z University of Illinois, samice tych żab wabią swoich potencjalnych partnerów za pomocą ultradźwiękowych sygnałów.

Żaby trudno jest zaobserwować nocą w ich naturalnym środowisku. Spłoszone, uciekają wykonując imponujące skoki na 30 długości własnego ciała. Dlatego naukowcy postanowili przeprowadzić badania w laboratorium przy użyciu ultradźwiękowych mikrofonów. Okazało się, że samice, kiedy gotowe były do kopulacji, wysyłały krótkie, ultradźwiękowe sygnały. Różniły się one od dźwięków wydawanych przez samce podczas godów. Naukowcy odtwarzali następnie nagrane sygnały samcom. Samce natychmiast podejmowały głośniejszy rechot i zaczynały zbliżać się do źródła dźwięku.

Zazwyczaj wyglądało to tak, że obracały swe ciała w kierunku głośnika i wykonywały długi, precyzyjny skok. Zdaniem naukowców, żaby wykształciły ten sposób porozumiewania się, żeby "przekrzyczeć" szum strumieni i wodospadów, wśród których żyją. Szum wody odbywa się na niskich częstotliwościach. Wysokie częstotliwości, w tym ultradźwięki, odcinają się na tym tle. Ponadto, dzięki wysokim dźwiękom łatwiej jest zlokalizować ich źródło.

Błona bębenkowa żab Odorrana tormota jest 30 razy cieńsza w porównaniu z innymi żabami. Dzięki temu zdolna jest rejestrować ultradźwięki. Za pomocą ultradźwięków potrafi porozumiewać się również kilka innych gatunków zwierząt, w tym nietoperze, delfiny, wieloryby i niektóre gatunki owadów.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-13
Komentarze
Polityka Prywatności