Postępy w technice wysokich napięć

Dział: Fizyka

60 specjalistów ze wszystkich polskich uczelni bierze udział w seminarium na temat postępów w technice wysokich napięć, zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską. Organizatorami spotkania są - Katedra Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki, Sekcja Wielkich Mocy i Wysokich Napięć Komitetu Elektrotechniki PAN, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Seminarium odbywa się w setną rocznicę urodzin zmarłego w 1981 roku profesora Stanisława Szpora, współtwórcy polskiej elektryki i szkoły ochrony odgromowej w Polsce, znanego na świecie specjalisty z zakresu techniki wysokich napięć, elektryczności atmosferycznej oraz aparatów elektrycznych.

Jak mówi inicjator seminarium, prof. Andrzej Wolny z Katedry Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych WEiA - prof. Szpor, zwany profesorem profesorów, utworzył po wojnie Katedrę Wysokich Napięć na PG i należał do nielicznych wówczas profesorów z habilitacją. Stworzył kuźnię kadr naukowych, która wypromowała wielu znakomitych następców, profesorów: Stefana Grudzieckiego, Tadeusza Lipskiego, Władysława Kuźniara, Eugeniusza Wasilenko, Wojciecha Winiarskiego. Motywem przewodnim seminarium jest omówienie rozwoju techniki wysokich napięć w Polsce od czasów aktywności prof. Szpora aż do dziś.

Z wysokimi napięciami spotykamy w naszym życiu co krok - wyjaśnia prof. Wolny. Woda, którą pijemy jest uzdatniana ozonem produkowanym dzięki wyładowaniom elektrycznym w powietrzu. Powietrze, którym oddychamy jest oczyszczane w elektrofiltrach, które działają dzięki ładowaniu strumienia pyłu (lub dymu) w silnym polu elektrycznym z wyładowaniami ulotowymi. Energooszczędne malowanie w warunkach przemysłowych odbywa się w polu elektrycznym, aby poprawnie skierować strumień farby na malowane przedmioty, a nie na przedmioty postronne. Opylanie lotnicze dużych obszarów rolnych wymaga ładowania pyłków lub kropelek rozpylanych preparatów, aby je łatwiej osadzać na roślinach.

Ochrona przed gazowymi zanieczyszczeniami powietrza wymaga dysocjacji tych zanieczyszczeń w strumieniu elektronów otrzymywanych w silnym polu elektrycznym. System zasilania energią elektryczną działa dzięki możliwości odizolowania przewodów będących pod wysokim napięciu. Chronimy się przed wyładowaniami elektrycznymi dzięki technice ochrony odgromowej, która zajmuje się specyficznymi wyładowaniami elektrycznymi. Liczbę przykładów można mnożyć. Na seminarium spotykają się przedstawiciele wszystkich ważniejszych ośrodków polskich zajmujących się technikami wysokich napięć. Na ogół każdy ma swoją specjalność, w której dominuje.

Katedra Wysokich Napięć i Przyrządów Rozdzielczych w czasach prof. Szpora dominowała w Polsce w ochronie odgromowej. Przez długi czas miała spore osiągnięcia dziedzinie izolacji kablowej. Dziś prowadzi badania związane z diagnostyką izolacji polimerowej oraz oceną jakości uziemień w ochronie odgromowej. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-15
Komentarze
Polityka Prywatności