Świat nauki (archiwalne artykuły)

60 specjalistów ze wszystkich polskich uczelni bierze udział w seminarium na temat postępów w technice wysokich napięć, zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską. Organizatorami spotkania są - Katedra Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki, Sekcja Wielkich Mocy i Wysokich Napięć Komitetu Elektrotechniki PAN, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.
Ponad 50 urządzeń i instalacji prezentujących zjawiska fizyczne znajduje się w Ogrodzie Doświadczeń, który uroczyście otwarto w czwartek w Krakowie. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zdobył główną nagrodę w kategorii obiekt turystyczny w konkursie "Polska pięknieje - 7 Cudów Unijnych Funduszy".
Ułożone, jedna za drugą, seria miniaturowych elektrod zamocowanych na polimidowej elastycznej płytce, pozwala na płynne przemieszczanie kropli wody, z dość dużą prędkością po tak sfabrykowanej plastikowej powierzchni.
Pokazowe doświadczenia stanowią jeden z filarów dobrego kształcenia w zakresie fizyki na każdym poziomie nauczania. Twórców takich demonstracji, od ucznia gimnazjum do profesora uniwersytetu, Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) zaprasza do ogólnopolskiego konkursu dla demonstratorów amatorów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 30 czerwca.
W auli Kazimierza Lepszego Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie pracowników Instytutu UŚ z przedstawicielami władz wojewódzkich, samorządowych oraz instytucji gospodarczych i przemysłowych. Fizycy UŚ postanowili zacieśnić współpracę z zakładami przemysłowymi oraz różnego rodzaju instytucjami oraz zaprezentować im swoje możliwości i oczekiwania.
Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej w Krakowie mają udział w ważnym odkryciu naukowym. W ramach badań prowadzonych w międzynarodowym zespole naukowym, odkryto układ z dwoma bardzo masywnymi czarnymi dziurami.
Co interesującego może znaleźć w kropli wody fizyk, specjalista w dziedzinie spektroskopii laserowej? W jaki sposób badania nad oddziaływaniem światła na mikrokrople mogą wiązać się z ochroną środowiska i modelowaniem zmian klimatycznych?
Gdzie można zobaczyć najintensywniejsze znane nam źródło światła we Wszechświecie? Odpowiedź może mocno zaskoczyć - nie są to wcale odległe źródła promieniowania gamma, oślepiające wybuchy supernowych czy potężne kwazary. Źródło: blogbox.com.pl
Fizyka - nauka podstawowa - pełni dziś również funkcje nauki usługowej. To dzięki niej możliwy jest postęp w wielu innych dyscyplinach - jest podstawą inżynierii, uzupełnieniem nowoczesnej medycyny, wraz z matematyką i informatyką umożliwia modelowanie niemal wszystkich otaczających nas zjawisk - uważa prof. Maciej Kolwas, nowo wybrany prezes Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS).
Profesor Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie został wybrany na prezesa Europejskiego Towarzystwa Fizycznego (EPS). EPS zrzesza ponad sto tysięcy fizyków z czterdziestu krajowych towarzystw fizycznych, w tym około dwóch tysięcy członków z założonego w roku 1920 Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Energetyka węglowa i współpracująca z nią jądrowa to przyszłość Polski - uważa fizyk jądrowy dr hab. Ludwik Pieńkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Oczy fizyków całego świata zwrócone są w tym roku na CERN - ośrodek badań jądrowych pod Genewą. Na lato tego roku zaplanowano tam uruchomienie największego na świecie nowego akceleratora cząstek elementarnych o nazwie LHC.
Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
W wielkim tunelu pod szwajcarsko-francuską granicą zamontowano ostatni olbrzymi element największego na świecie instrumentu naukowego, jakim jest budowany przez Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) akcelerator LHC.
Po raz pierwszy w świecie w Lund, w południowej Szwecji, naukowcom z Wyższej Szkoły Technicznej będącej częścią miejscowego Uniwersytetu, udało się sfilmować elektron w ruchu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności