Dni rotmistrza Witolda Pileckiego w Poznaniu

Dział: Historia

Sesję naukową, koncert i mszę św. zaplanowano w ramach obchodów 60. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Poznaniu. Żołnierz podziemia, organizator ruchu oporu w Auschwitz został skazany na karę śmierci i stracony w 1948 roku przez komunistyczne władze.

Rtm. Pilecki jest zaliczany do najodważniejszych ludzi ruchu oporu w czasie II wojnie światowej. We wtorek w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbędzie się sesja naukowa "Między dwoma totalitaryzmami", poświęcona losom m.in. Witolda Pileckiego, bp. Franciszka Jedwabskiego i ppłk. Zbigniewa Kiedacza. Koncert "Rotmistrz Witold Pilecki in memoriam" odbędzie się w środę w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentuje Requiem Giuseppe Verdiego.

Obchody zakończy niedzielna msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego za duszę śp. Witolda Pileckiego, odprawiona w dniu rocznicy jego śmierci. "Witold Pilecki to bohater narodowy, o którym przez 50 lat nie wolno było w ogóle wspominać. Całe jego życie dowodzi, że był przykładem bohaterskiego i przyzwoitego człowieka. Pilecki w młodości studiował na wydziale rolniczym poznańskiego uniwersytetu, więc koncert odbywa się w auli uczelni, do której uczęszczał" - powiedział PAP Roman Łukawski z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jak przypomniał, kiedy Pilecki został rozstrzelany 25 maja 1948 roku, nie wydano ciała rodzinie i nikt nie wie, gdzie został pochowany. Dlatego też po koncercie kwiaty zamiast na jego grobie zostaną położone pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Witold Pilecki (ur. 1901 w Ołońcu, zm. 1948 w Warszawie) - w kampanii wrześniowej walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19. Dywizji Piechoty Armii "Prusy". Był współorganizatorem konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej. We wrześniu 1940 podczas niemieckiej łapanki pozwolił aresztować się Niemcom, by trafić do obozu Auschwitz. Jako Tomasz Serafiński był głównym organizatorem konspiracji w obozie, z którego uciekł w 1943 r. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-1945 przebywał w niewoli niemieckiej. Na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2. Korpusu. Aresztowany w 1947 i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, był sądzony w 1948 r. w procesie tzw. "grupy Witolda".

Rotmistrz Pilecki został oskarżony o prowadzenie działalności szpiegowskiej, przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i nielegalne posiadanie broni palnej. 15 maja 1948 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano poprzez strzał w tył głowy. Miejsca pochówku Pileckiego władze komunistyczne nigdy nie ujawniły. W 1990 roku wyrok w jego sprawie został unieważniony.

W roku 2002 przeciwko prokuratorowi Czesławowi Łapińskiemu oskarżającemu w procesie rotmistrza prokurator IPN wniósł akt oskarżenia. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego. 7 maja 2008 Senat przyjął uchwałę w sprawie uznania bohaterstwa rotmistrza Witolda Pileckiego. W książce "Six Faces of Courage", historyk brytyjski, prof. Michael Foot, zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-19
Komentarze
Polityka Prywatności