Świat nauki (archiwalne artykuły)

Geny mogą być odpowiedzialne za frekwencję wyborczą - twierdzą amerykańscy naukowcy. Jak podaje portal "Yahoo! news", zespół ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ogłosił wyniki badań, z których wynika, że geny mogą mieć większy wpływ na frekwencję w wyborach niż panujące w rodzinie zwyczaje polityczne.
Muzeum poświęcone Polakom ratującym Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej powstanie w Markowej k. Łańcuta - zadeklarował w podjętej w poniedziałek uchwale sejmik województwa podkarpackiego.
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska.
Nazistowska polityka rasowa realizowana przez Niemców w okresie II wojny światowej czerpała ze znacznie starszego dorobku okresu kolonialnego, wypracowanego przez Europejczyków m.in. w Afryce, Azji i Oceanii - stwierdził w środę w Krakowie historyk prof. Andrzej Chwalba.
27 czerwca minie 30 lat od pierwszego lotu Polaka w kosmos. Pierwszego i jak na razie jedynego. Pierwszym polskim kosmonautą był gen. Mirosław Hermaszewski.
Jak XVIII-wieczny dwór Izabeli Branickiej świętował imieniny jej męża i właściciela Białegostoku, Jana Klemensa - o tym m.in. można było dowiedzieć się na sesji popularno-naukowej poświęconej siostrze ostatniego króla Polski.
18 czerwca 1998 roku Sejm RP przyjął uchwałę potępiającą totalitarny system komunistyczny.
17 czerwca 1793 r. w Grodnie rozpoczął obrady, zwołany na żądanie Rosji, ostatni Sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej. Pracując pod terrorem rosyjskich wojsk zatwierdził II rozbiór oraz ustalił nową organizację państwa, która niemal całkowicie unieważniała ustawodawstwo Sejmu Wielkiego.
Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") trafi na aukcję bibliofilską w nowojorskim domu "Christie's".
13 czerwca 1958 roku uchwałą Rady Ministrów powołano Ochotnicze Hufce Pracy, których zadaniem miało być niesienie pomocy w rozwijaniu gospodarki narodowej oraz stworzenie młodzieży możliwości zdobywania podstawowych umiejętności zawodowych. Hufce działają do dziś.
66. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz minie we wtorek. W buncie i ucieczce wzięło udział ok. 50 więźniów - wolność odzyskało tylko dziewięciu.
6 czerwca 1818 roku w Winnej Górze zmarł gen. Jan Henryk Dąbrowski, twórca Legionów Polskich i gen. armii Księstwa Warszawskiego. W tym roku mija 190 lat od jego śmierci.
W tym roku mija 750 lat od czasu, kiedy do Rud koło Raciborza (Śląsk) przybyli cystersi, przyczyniając się do rozwoju szkolnictwa i gospodarki leśnej na tych ziemiach. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę i potrwają do czerwca przyszłego roku.
Polska i Litwa wydadzą wspólny uzupełniający podręcznik do historii dla dzieci i młodzieży w obu krajach - przewiduje protokół podpisany w czwartek w Wilnie.
Sesję naukową, koncert i mszę św. zaplanowano w ramach obchodów 60. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Poznaniu. Żołnierz podziemia, organizator ruchu oporu w Auschwitz został skazany na karę śmierci i stracony w 1948 roku przez komunistyczne władze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności