Wkrótce na Marsie wyląduje Phoenix

Dział: Kosmos

Za kilka dni do pojazdów od dawna eksplorujących powierzchnię Marsa dołączy kolejny. Będzie to amerykański lądownik Mars Phoenix Lander.

Phoenix nie będzie jednak jeździć po powierzchni planety, tak jak czynią to Spirit i Opportunity. Wyląduje w miejscu, w którym naukowcy spodziewają się wody (w formie lodu) pod powierzchnią gruntu. Lądownik będzie więc przekopywał powierzchnię planety, a nie po niej jeździł. Wśród celów misji są poszukiwania wody i zbadanie historii jej występowania na Marsie oraz sprawdzenie czy kiedykolwiek na Marsie istniało życie.

Sonda ma także badać klimat planety i jej geologię. Lądownik waży 350 kg i ma rozmiar około 1,5 metra, a razem z bateriami słonecznymi 5,5 metra, natomiast wysokość sondy wynosi 2,2 metra, mierzona od podstawy aż do czubka masztu do pomiarów meteorologicznych. Spadochron używany w fazie lądowania będzie miał po rozłożeniu 12 metrów średnicy. Mars Phoenix Lander wystartował z Ziemi w sierpniu ubiegłego roku. Podczas swojej podróży do Czerwonej Planety pokonał dystans ponad 400 milionów kilometrów.

W operacji lądowania będą asystować sondy krążące wokół Marsa, zarówno amerykańskie Mars Odyssey oraz Mars Reconnaissance Orbiter, jak i europejska Mars Express. Poza monitorowaniem lądowania będą służyć za przekaźniki w komunikacji z sondą. W ostatnich tygodniach sondy korygowały swoje orbity, tak aby optymalnie widzieć obszar lądowania. Procedura lądowania rozpocznie się 25 maja manewrami korygującymi trajektorię sondy. Na wysokości 125 km nad powierzchnią planety sonda wejdzie w marsjańską atmosferę.

Według planu ma to nastąpić po północy naszego czasu (czyli już 26 maja). Sondę chronić będzie osłona termiczna, która jest wyposażona dodatkowo w anteny. Posłużą one do komunikacji z sondami na orbicie. Po spowolnieniu do szybkości poniżej 1,7 prędkości dźwięku otworzy się spadochron, osłona zostanie odrzucona, a następnie włączy się radar i wysuną nogi lądownika. Na wysokości 1 km lądownik odczepi się od spadochronu i włączy silniki hamujące. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-21
Komentarze
Polityka Prywatności