Marsjański biegun zdobyty

Dział: Kosmos

26 maja o godz. 01.54 polskiego czasu na Marsie wylądował lądownik Phoenix, którego zadaniem będzie dokładne zbadanie lodu arktycznego w okolicy bieguna północnego w poszukiwaniu śladów życia. Misja ta może przynieść przełom w dalszych badaniach Czerwonej Planety, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy życie mogło rozwinąć się także poza Ziemią.

Misja Phoenix została przygotowana przez NASA przy współpracy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną, University of Arizona, Jet Propulsion Laboratory oraz firmą Lockheed Martin. Nazwa lądownika została wybrana nie przypadkowo. Phoenix ma bowiem, niczym mityczne stworzenie, powtórzyć nieudane misje Mars Polar Lander z 1999 oraz Mars Surveyor Lander z 2001 roku, z których pierwsza zakończyła się rozbiciem lądownika, a druga została anulowana z powodu cięć budżetowych w NASA.

Phoenix rozpoczął swoją podróż na Marsa 4 sierpnia zeszłego roku i po niecałych 10 miesiącach szczęśliwie wylądował na olbrzymiej równinie podbiegunowej, zwanej Vastitas Borealis. Miejsce to charakteryzuje się największą koncentracją podpowierzchniowego lodu wodnego, w którym mogą istnieć zamrożone ślady życia. Dzięki licznym instrumentom pomiarowym, Phoenix spróbuje określić cykle klimatyczne oraz znaleźć odpowiedź czy istniała tam możliwość istnienia przez jakiś okres warunków sprzyjających życiu mikrobiologicznemu.

Phoenix to pierwsza z cyklu tzw. tanich misji marsjańskich w ramach projektu Mars Scout, który zakłada wysyłanie na Czerwoną Planetę niskobudżetowych sond badawczych – mówi Mateusz Józefowicz, prezes stowarzyszenia Mars Society Polska, które zajmuje się promocją idei wypraw na Marsa.  Całkowity koszt misji Phoenix zamknął się kwotą 420 milionów dolarów, co nie jest dużym kosztem w porównaniu do poprzednich lotów na Czerwoną Planetę. Kolejne loty programu Mars Scout planowane są na lata 2013 oraz 2018.

Istotną cechą programu Mars Scout jest także coraz większe zaangażowanie sektora prywatnego w badania Czerwonej Planety, który w finansowaniu badań kosmicznych upatruje doskonałą okazję do pozyskania nowoczesnych technologii. Pojazdy marsjańskie powstają również nad Wisłą, czego przykładem jest budowany na Politechnice Warszawskiej robot AMPB Skarabeusz. Projekt ten został zgłoszony do międzynarodowego konkursu marsjańskich łazików. W chwili obecnej trwają poszukiwania sponsorów tego programu.

Dane techniczne lądownika Phoenix.

Masa:
- 664 kg przy starcie
- 410 kg lądownik, w tym 59 kg instrumenty naukowe

ostatnia zmiana: 2008-05-26
Komentarze
Polityka Prywatności