Robak w niewoli

Dział: Biologia

Choć wydaje się to śmieszne, naukowcy całkiem na serio opracowali urządzenie o charakterze laboratorium na chipie, które pozwala na unieruchomienie na kilka minut nicienia Caenorhabditis elegans. Stworzenia te są wykorzystywane jako modele organizmów żywych, do bardzo ważnych badań przebiegu procesów biologicznych oraz różnych chorób, między innymi choroby Parkinsona - pisze "Lab on a Chip".

Dotąd, badania Caenorhabditis elegans, półprzezroczystego nicienia nie będącego pasożytem ludzkim, stwarzały dużo problemów, gdyż zwierzę to jest w ciągłym ruchu, co wybitnie utrudnia prowadzenie analiz.

By ograniczyć ruch nicienia, naukowcy stosowali przeróżne metody, między innymi chemiczne substancje zmniejszające jego ruchliwość, jak również obniżano temperaturę cieczy, w której prowadzono badania nicienia. Obie te metody wpływały na fizjologię Caenorhabditis elegans, tym samym fałszowały wyniki prowadzonych analiz.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, których prace koordynował profesor Mahmet Fatih Yanik opracowali alternatywną metodę unieruchomiania nicienia. Nicień jest wprowadzany do specjalnie przygotowanego układu mikroprzepływowego, gdzie poprzez obniżenie ciśnienia (za pomocą ssawek w mikrokanaliku) jest przysysany do jednej ze ścianek.

Następnie wzrost ciśnienia w kanale powoduje osadzenie się specjalnej membrany, która dodatkowo unieruchamia zwierzę. W ten sposób możliwe jest prowadzenie analiz na nieruchomym zwierzęciu przez kilka minut, co jest rekordowo długim czasem (dotychczas opracowane metody nieinwazyjne spowalniały ruch zwierzęcia zaledwie na kilka sekund). Nowa metoda jest całkowicie neutralna dla nicienia, nie wpływa w jakikolwiek sposób na fizjologię Caenorhabditis elegans, tym samym nie fałszuje prowadzonych analiz. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-29
Komentarze
Polityka Prywatności