Świat nauki (archiwalne artykuły)

Niektóre ptaki wędrowne jesienią triumfalne ogłaszają wszem i wobec, że odniosły w tym roku sukces, ponieważ udało im się wykarmić potomstwo. Inne ptaki podsłuchują je i na drugi rok przylatują w te strony, żeby rozmnażać się na terytorium, które okazało się obfite w pożywienie - informują ornitolodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
Pracownicy muzeum nauk przyrodniczych w Filadelfii docenili jednego ze swoich byłych kolegów, zajmującego się sortowaniem przychodzącej korespondencji. Jego nazwiskiem nazwali nowo odkryty gatunek suma.
Konie, osły i inne jednokopytne hodowane w Unii Europejskiej będą musiały mieć wszczepiony elektroniczny chip identyfikacyjny - ogłosiła Komisja Europejska.
Mózg pszczół, podobnie jak człowieka, charakteryzuje się lateralizacją. Oznacza to, że każda półkula mózgu specjalizuje się w innych zadaniach - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science ONE".
Francja musi się przyłożyć do ochrony chomików żyjących na wolności. W przeciwnym razie może grozić jej sąd i grzywna w wysokości kilku milionów euro - ostrzegł unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.
Pszczoły europejskie potrafią komunikować się z pszczołami azjatyckimi, mimo że sposób porozumiewania się obu grup ewoluował osobno przez miliony lat - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Wbrew rozpowszechnionym wśród naukowców poglądom, kurczęta już przychodząc na świat mają w jelitach prawidłową florę jelitową - poinformowano podczas 108 zjazdu American Society for Microbiology w Bostonie.
Przeprowadzony w Moskwie po raz ósmy spis słowików pokazał, że liczba tych ptaków o melodyjnym głosie zmalała pięciokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosła 258.
W obliczu niebezpieczeństwa kameruńskie żaby łamią kości własnych palców i przekształcają je w wysuwane, ostre szpony - informuje "New Scientist".
Z braku samców, nie spokrewnione ze sobą samice albatrosa ciemnolicego (Phoebastria immutabilis) łączą się w pary, by wspólnie wychowywać pisklę jednej z nich - informuje pismo "Biology Letters".
Muszki, które przebywają w towarzystwie młodszych owadów, żyją nawet dwa razy dłużej niż ich izolowani krewniacy - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Choć wydaje się to śmieszne, naukowcy całkiem na serio opracowali urządzenie o charakterze laboratorium na chipie, które pozwala na unieruchomienie na kilka minut nicienia Caenorhabditis elegans. Stworzenia te są wykorzystywane jako modele organizmów żywych, do bardzo ważnych badań przebiegu procesów biologicznych oraz różnych chorób, między innymi choroby Parkinsona - pisze "Lab on a Chip".
Nietoperze wydają się ludziom cichutkimi stworzonkami, ale to tylko złudzenie. Tak naprawdę wydawane przez nie dźwięki mogą mieć większe natężenie niż hałas podczas koncertu rockowego - podaje "National Geografic".
Olejek z lebiodki pospolitej (Origanum vulgare), lepiej znanej jako przyprawa oregano, dorównuje syntetycznym pestycydom pod względem skuteczności działania na szkodniki niszczące ziarno - informuje "Journal of The Science of Food and Agriculture".
Nowa klasyfikacja jaszczurek które potrafią biegać po suficie może mieć znaczenie zarówno dla środowiska, jak i rozwoju technologii - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności