Jaskinię pełną szczątków odkryto w Izraelu

Dział: Archeologia

W północnym Izraelu odkryta została jaskinia, zawierająca znaczną ilość prehistorycznych krzemiennych narzędzi i kości zwierząt różnych wymarłych gatunków, które od dawna nie występują na obszarze kraju - informuje serwis internetowy izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przypadkowego odkrycia dokonano w Zachodniej Galilei podczas robót ziemnych związanych z rozbudową sieci kanałów odpływowych w lasach zarządzanych przez Żydowski Fundusz Narodowy. Na miejsce odkrycia zostali natychmiast wezwani przedstawiciele Urzędu Starożytności Izraela i Centrum Eksploracji Jaskiń.

Jak poinformował dr Ofer Marder, szef Biura ds. Prehistorii w Urzędzie Starożytności, w dużej jaskini pełnej stalaktytów, złożonej z kilku komór - z których największa ma wymiary ok. 60 x 80 metrów - naukowcy odnaleźli wśród osadów zalegających dno liczne krzemienne prehistoryczne narzędzia, a także szczątki rozmaitych zwierząt. Wśród różnych zwierzęcych kości zidentyfikowano kości jeleni, danieli, bawołów, a także szczątki niedźwiedzia - gatunków dawno wymarłych w tej części świata.

Zdaniem dr Mardera, żadna jaskinia odnaleziona w ciągu ostatnich 50 lat nie była tak cennym znaleziskiem jak ostatnia, biorąc pod uwagę nagromadzenie prehistorycznych szczątków. Według wstępnych ustaleń ekspertów, jaskinia była wykorzystywana przez prehistorycznych mieszkańców w okresie górnego paleolitu (ok. 40 tys. do 20 tys. lat p.n.e.). Nie jest wykluczone, że jaskinia była w użytkowaniu w okresach jeszcze wcześniejszych, ale dopiero dokładne badania pomogą naukowcom ustalić to dokładnie.

Po wydobyciu próbek do badań jaskinia została ponownie zamknięta i dostęp do niej tymczasowo nie jest możliwy. W dalszej kolejności badania obejmą populację zwierząt, klimat i charakterystykę geologiczną regionu w okresie górnego paleolitu. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-02
Komentarze
Polityka Prywatności