Kolejna planeta o masie Ziemi?

Dział: Kosmos

Skracający się okres orbitalny "gorącego Jowisza" OGLE-TR-111b może być efektem istnienia w układzie planety o masie Ziemi - informują astronomowie w artykule złożonym do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters".

Jedną z tranzytujących planet odkrytych przez polski zespół OGLE jest OGLE-TR-111b. To obiekt typu "gorącego Jowisza", który obiega swoją gwiazdę macierzystą w tylko 4.014 doby. Masa planety jest szacowana na około 0.5 masy Jowisza, a promień na 0.922 promienia Jowisza. W zeszłym roku grupa astronomów kierowana przez Dantego Minniti przeprowadziła obserwacje fotometryczne w celu rejestracji kolejnych tranzytów tej planety i okazało się, że obecnie pojawiają się one około 5 minut wcześniej niż powinny.

Błędy wyznaczenia momentów minimów, w krzywej zmian blasku, były jednak na tyle duże, że naukowcy nie mieli 100 proc. pewności odnośnie swoich wyników. W pracy złożonej do druku w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters" kolejna grupa astronomów, tym razem kierowana przez Rodrigo F. Diaza z Instituto de Astronomia y Fisica del Espacio w Buenos Aires, prezentuje wyniki obserwacji kolejnych dwóch tranzytów OGLE-TR-111b, które pokazują, że skracanie okresu orbitalnego planety faktycznie ma miejsce!

Astronomowie twierdzą, że wyjaśnieniem takiego zachowania może być kolejna planeta w układzie. W zależności od tego czy orbita OGLE-TR-111b jest eliptyczna czy kołowa do wyjaśnienia tak szybkiego tempa skracania okresu potrzebna jest odpowiednio, albo planeta zewnętrzna o masie Ziemi poruszająca się w rezonansie 4:1 lub planeta o masie 5 mas Jowisza. Astronomowie sprawdzili też, czy obecność ciężkiego księżyca OGLE- TR-111b może być odpowiedzialna za obserwowane skracanie okresu. Aby wytłumaczyć tak duże zmiany masa tego księżyca musiałaby sięgać 1/20 masy planety, a taki układ byłby już niestabilny, stąd hipoteza księżyca wydaje się mało prawdopodobna (PAP).

ostatnia zmiana: 2008-06-10
Komentarze
Polityka Prywatności