Liczba rekinów w Morzu Śródziemnym spadła o 97 proc.

Dział: Ekologia

Liczba rekinów w Morzu Śródziemnym zmniejszyła się o 97 proc. w ciągu ostatnich 200 lat, zagrażając równowadze ekologicznej tego akwenu - wynika z opublikowanego raportu.

Autorzy raportu Programu Oceanicznego Lenfest z siedzibą w Waszyngtonie oparli się w swych badaniach na logach rybackich, przypadkach złowienia rekinów i ich zauważenia. Dane wystarczające do wykorzystania w badaniu uzyskano tylko w przypadku 5 z 20 dużych gatunków rekina występujących w Morzu Śródziemnym: rekina młota, kosogona, żarłacza błękitnego oraz dwóch gatunków żarłacza śledziowego.

Przecięty spadek ich populacji wyniósł 97 proc. "Odbije się to w ogromnym stopniu na ekosystemie, ponieważ duże, drapieżne rekiny znajdują się na samym szczycie łańcucha żywieniowego" - podkreślił główny autor raportu Francesco Ferretti. Osłabienie górnego elementu łańcucha żywieniowego może spowodować, że mniejsze ryby będą coraz liczniejsze i zaczną zjadać więcej zwierząt z gatunków, na których żerują, a to zburzy równowagę ekologiczną. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów napisała w majowym raporcie, że 11 gatunków rekina jest na granicy wyginięcia z powodu nadmiernego połowu, wynikającego m.in. z rosnącego popytu na zupę z płetwy rekina w Azji. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-11
Komentarze
Polityka Prywatności