Nory zwierząt sprzed 245 mln lat

Nory wykopane przez czworonogi lądowe 245 mln lat temu odkryto w lodzie Antarktydy - informują paleontolodzy amerykańscy na łamach pisma "Journal of Vertebrate Paleontology".

Nory pochodzą z wczesnego triasu. Zostały utwardzone przez rzekę, której wody dostały się do ich wnętrza. Nie zachowały się kości zwierząt, a jedynie ślady stóp wchodzących i wychodzących mieszkańców - opisuje prof. Christian Sidor z University of Washington. Mieszkańcami nor były najprawdopodobniej tetrapody - wczesne lądowe czworonogi.

Zdaniem Sidora, mogły to być niewielkie, jaszczurkopodobne gady - Procolophonidy lub wczesny krewniak ssaków, zwany Thrinaxodontem. Kości tetrapodów znaleziono już wcześniej w innym miejscu Antarktydy. Jednak najnowsze znalezisko jest starsze o 15 mln lat. Podobne nory odkrywano już w Afryce Południowej. W części z nich znajdowano kości zwierząt. 245 mln lat temu, w epoce triasu, Antarktyda i Afryka Południowa stanowiły jeden superkontynent, zwany Pangeą.

W czasie, kiedy nory zostały wykopane przez ich tajemniczych mieszkańców, Antarktyda była wolna od lodu. Jednak nawet wtedy klimat był tu chłodniejszy niż w dzisiejszej Afryce Południowej. Nory znajdowały się na tyle blisko bieguna, że co najmniej jeden dzień w roku pozbawiony był słońca - komentuje Christian Sidor.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-24
Komentarze
Polityka Prywatności