Archeolodzy zdołali ustalić właściciela piramidy

Dział: Archeologia

Archeolodzy zidentyfikowali pozostałości piramidy znajdującej się na południe od Kairu, która przez tysiąclecia uległa poważnej erozji - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Jak poinformował dr Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, piramida pochodzi z okresu Starego Państwa i należała do faraona Menkauhora z V Dynastii (ok. 2480-2350 r. p.n.e.). Piramida - po raz pierwszy opisana w XIX wieku przez niemieckiego archeologa K.R. Lepsiusa - była dotąd przypisywana przez naukowców faraonowi Merykare z X Dynastii (ok. 2190-2052 r. p.n.e.) lub innym faraonom z XII Dynastii (ok. 1991-1786 r. p.n.e.), którzy panowali w okresie Średniego Państwa.

Według dr Hawassa, egipscy archeolodzy zbadali niższe poziomy piramidy bardziej szczegółowo, niż jakakolwiek wcześniejsza ekspedycja i są przekonani, że piramida pochodzi z czasów V Dynastii i należy do faraona Menkauhora. Zdaniem ekspertów, duże kamienne bloki z czerwonego granitu u wejścia do komory grobowej, materiał z którego wykonano sarkofag oraz jego wieko, a także brak podziemnego labiryntu przejść do komory grobowej - cechujących piramidy z okresu Średniego Państwa - wskazują jednoznacznie na okres Starego Państwa i V Dynastię.

Faraon Menkauhor jest jedynym władcą z tej dynastii, którego piramidy wcześniej nie zlokalizowano, a ze starożytnych inskrypcji było wiadomo naukowcom, że jego piramida została zbudowana. Górna część piramidy Menkauhora została rozebrana przed wiekami, a dolna jej część - stosunkowo dobrze zachowana - zakryta była warstwa piasku o grubości 8 metrów, którą zespół archeologów musiał usunąć. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-02
Komentarze
Polityka Prywatności