Widzieć światło nie mając oczu...

Dział: Biologia

Pomimo że nie ma oczu i żyje pod ziemią C.elegans, malutki nicień, potrafi widzieć - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". Caenorhabditis elegans to wolno żyjący, niepasożytniczy nicień, o długości ok. 1 mm, który żyje w glebach klimatu umiarkowanego.

Chociaż znany jest już od 19 wieku, dopiero od połowy lat sześćdziesiątych 20 wieku używany jest jako modelowy organizm we współczesnej genetyce i naukach biologicznych. Shawn Xu wraz z zespołem z University of Michigan odkrył, że skierowanie światła na głowę lub ogon robaka powoduje, że ucieka on tak, aby uniknąć oświetlenia. Podczas doświadczeń jeżeli błysk światła kierowany był na głowę nicienia kiedy przesuwał się do przodu, robak zatrzymywał się i zawracał.

Naukowcy odkryli też grupę neuronów czuciowych nicienia, które są odpowiedzialne za taką reakcję. Autorzy wykazali, że światło pobudza te komórki za pośrednictwem kanałów jonowych otwieranych cyklicznymi nukleotydami (związkami pełniącymi w komórce rolę przekaźników sygnału np. cAMP i cGMP). Jak podkreślają badacze komórki fotoreceptorowe kręgowców działają za pośrednictwem takich samych kanałów, co sugeruje że proces wykrywania światła, może być zachowany ewolucyjnie zarówno u nicieni jak i u kręgowców.

Shawn Xu tłumaczy również, że taki prymitywny system wzrokowy może pełnić dla nicieni funkcje ochronną. Ostrzega robaka, kiedy zbliża się do powierzchni ziemi, dzięki czemu nicień nie naraża się na niszczące działanie promieni słonecznych.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-09
Komentarze
Polityka Prywatności