Diabeł tasmański, którego średnia długość życia uległa w ostatnich latach znacznemu skróceniu z powodu nękającego ten gatunek raka pyska, zaczął się rozmnażać w młodszym wieku - twierdzą australijscy naukowcy na łamach najnowszego wydania periodyku.
Hieny znane są ze swego głośnego śmiechu, jednak nowe badania wykazały, że także ich pomruki są ważnym elementem repertuaru wydawanych przez nie dźwięków i oznaczają określone emocje.
30-kilogramowy żółw, który uciekł z garażu właścicieli w ubiegłym miesiącu, wrócił do domu. Żądny przygód żółw afrykański przez dwa tygodnie wędrował po północno-zachodniej części stanu Indiana i odwiedził trzy miasta.
Pomimo że nie ma oczu i żyje pod ziemią C.elegans, malutki nicień, potrafi widzieć - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". Caenorhabditis elegans to wolno żyjący, niepasożytniczy nicień, o długości ok. 1 mm, który żyje w glebach klimatu umiarkowanego.
Związki obecne w różnych pokarmach - od mieszanek mlecznych dla dzieci po jajka - korzystnie wpływają na rozwój połączeń nerwowych i na inteligencję - informują naukowcy z USA na łamach pisma "FASEB Journal".
Madagaskarski gatunek kameleona dwie trzecie życia spędza w jajku. Reszta to głównie brutalny seks - informuje "New Scientist". Gatunek o łacińskiej nazwie Furcifer labordi należy do najmniejszych znanych kameleonów - samce maja najwyżej 9 centymetrów, a samice - 7.
Jadowita ropucha aga może być ostatnim posiłkiem dla wielokrotnie od niej większego krokodyla - informuje "New Scientist". Aga (Bufo marinus) to jedna z największych ropuch na świecie - niektóre okazy dorastają do 25 centymetrów.
Z braku odpowiednich kwiatów, trzmiele szukają mszyc, aby żywić się ich słodką wydzieliną. Jak wynika z badań naukowców z University of Stirling, takie zachowania są coraz częstsze - coraz trudniej znaleźć kwiaty w ogrodach czy na nieużytkach.
Mieszkańcy indyjskich wiosek wymyślili nowy sposób na odstraszanie słoni - zatrudnili wielbłądy, których zapach odstręcza te wielkie zwierzęta.
Wiele gatunków ptaków wędrownych wcześniej wraca wiosną ze swych zimowych siedzib. Zdaniem naukowców, ptaki reagują w ten sposób na ocieplający się klimat. Wyniki prawie czterdziestoletnich badań opublikowano na łamach pisma "Global Change Biology".
Lemury potrafią wydzielać bardzo bogatą gamę zapachów, za pomocą której precyzyjnie komunikują się ze swoimi pobratymcami - informują naukowcy w artykule na łamach pisma "Molecular Ecology".
Z wnętrza krokodylich jaj, tuż przed wykluciem się potomstwa, dochodzą odgłosy brzmiące jak "Uff! Uff! Uff!". To młode krokodyle informują swoje matki, że mają zamiar wydostać się na świat.
Zestresowane szympansy, podobnie jak ludzie, uwielbiają się przytulać. To pomaga im się zrelaksować po kłótniach - odkryli biolodzy.
Mózgi homoseksualistów są podobne do mózgów heteroseksualnych osób przeciwnej płci, pod względem budowy oraz czynności struktur regulujących emocje, nastrój czy skłonność do agresji - wykazały szwedzkie badania.
Obserwacje gwiazd pomagają fokom w nawigacji po morzach i oceanach - wynika z najnowszych duńskich badań. Informację na ten temat podaje tygodnik "New Scientist".