Raport: Albo lasy, albo żywność i biopaliwa

Dział: Ekologia

Niedobór ziemi pod uprawę żywności, roślin, z których uzyskuje się biopaliwa oraz popyt na drzewo budulcowe i surowiec do produkcji papieru, zagrożą przetrwaniu lasów tropikalnych - ostrzega opublikowany raport grupy RRI (The Rights and Resources Initiative).

Raport (Seeing People Through Trees) proponuje reformę rolną w krajach rozwijających się widząc w niej sposób na powstrzymanie niekontrolowanego zagarniania i karczowania lasów tropikalnych pod uprawę. Autorzy kalkulują, że ok. 200 mln ha dodatkowo potrzebnego areału ziemi będzie dostępnych do 2030 r., ale ogólny popyt na dodatkową powierzchnię uprawną oceniany jest w tym horyzoncie czasowym na 515 mln ha.

Oznacza to, że popytu nie da się zaspokoić bez wkraczania na teren porosły lasami tropikalnymi. Dokument powołuje się na badania sugerujące, iż utrzymanie się obecnego poziomu produkcji w obliczu rosnącego przyrostu naturalnego oznacza, że w 2050 r. dodatkowy areał ziemi uprawnej powinien przyrosnąć o ok. 3 mld ha, wobec 1,4 mld ha ziemi uprawnej i 3,4 mld pastwisk obecnie. "Podwójny kryzys związany z drogą żywnością i popytem na biopaliwa jest powodem spekulacyjnego obrotu ziemią" - powiedział koordynator raportu RRI Andy White z okazji jego ogłoszenia.

"Jesteśmy w przededniu ostatniego globalnego wyścigu o niezagospodarowane grunty. Oznacza to wycinanie obszarów leśnych, nowe konflikty, wzrost emisji dwutlenku węgla, zmiany klimatyczne i ogólne zubożenie nas wszystkich" - dodał. Od czasów tzw. zielonej rewolucji, która zwiększyła produkcję żywności w krajach rozwijających się, dalszy przyrost produkcji żywności wyhamował, a nawet zaczął spadać. Trend ten może ulec pogłębieniu wskutek zmian klimatu. Niektórzy naukowcy łączą rachuby na zwiększenie produkcji żywności z rozwojem nowych technologii, w tym genetycznych, ale produkcja zbóż GMO budzi głębokie kontrowersje. Raport RRI został przygotowany przy poparciu brytyjskiego ministerstwa zagranicznego rozwoju i pokrewnych resortów w Szwajcarii i Szwecji. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-16
Komentarze
Polityka Prywatności