Polsko-ukraińskie badania archeologiczne

Dział: Archeologia

Polska Misja Archeologiczna „Tyritake” jest pierwszym w swoim rodzaju, nowoczesnym programem muzeifikacji stanowiska archeologicznego na Ukrainie, realizowanym we współpracy archeologów z Polski i Ukrainy.

Poświęcona jej konferencja prasowa odbędzie się 23 lipca w siedzibie Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW), polskiego partnera programu.

"Podczas pięcioletniej kampanii archeologicznej, w ramach ukraińskiego programu Bosporskie Miasto Tyritake, na terenie tego antycznego miasta zaplanowano nie tylko prowadzenie prac wykopaliskowych, ale także kompleksowe badanie jego terytorium - informują przedstawiciele placówki. - Uczestnictwo Polaków przewidziane jest także w zakrojonych na szeroką skalę pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, co w efekcie ma zaowocować stworzeniem parku archeologicznego i lokalnego muzeum poświęconego Tyritake".

W programie "Tyritake", oprócz Muzeum Narodowego uczestniczą także Kerczeńskie Muzeum Historyczno-Kulturalne z Ukrainy oraz krymska Fundacja Demetra. Kierownikiem całości działań jest dr hab. Wiktor Nikołajewicz-Zimkoa, polską częścią programu kierować będzie Alfred Twardecki - kustosz Galerii Sztuki Starożytnej MNW.

Realizacja pięcioletniej kampanii archeologicznej na terenie antycznego miasta Tyritake możliwa jest dzięki podpisanej 20 grudnia 2007 roku umowie pomiędzy MNW a Muzeum Kerczeńskim. Zapewnia ona nie tylko prowadzenie prac wykopaliskowych, ale też kompleksowe zbadanie terytorium dawnego greckiego miasta pod kątem geologicznym, paleozoologicznym i paleobotanicznym. Ma to posłużyć do stworzenia kompleksowego obrazu warunków życia mieszkańców Tyritake w starożytności.

W ramach umowy przewidziane jest także przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę i profesjonalnie przeprowadzonych prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, co w efekcie ma zaowocować utworzeniem parku archeologicznego i lokalnego muzeum poświęconego Tyritake.

W zamian za wsparcie ukraińskiego projektu, zarówno w pracach wykopaliskowych jak i konserwatorskich oraz rekonstrukcyjnych, MNW będzie miało prawo, po 3 latach prac wykopaliskowych, do otrzymania wieloletniego depozytu zabytków pochodzących ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego. "Warto tutaj zaznaczyć, że większość najcenniejszych zbiorów sztuki klasycznej Ermitażu oraz muzeów moskiewskich pochodzi z okolic Kerczu (Królestwo Bosporańskie)" - podkreślają przedstawiciele MNW.

Jak dodają, rozpoczynana właśnie współpraca archeologiczna nie tylko nawiązuje do chlubnych tradycji poprzedniej ekspedycji archeologicznej MNW, pracującej 50 lat temu w Mirmeki (Kercz) pod kierunkiem prof. Michałowskiego, ale też stwarza możliwość pozyskania na wiele lat niezwykle cennych zabytków cywilizacji grecko-rzymskiej. Z czasem umożliwi też utworzenie liczącego się ośrodka badawczego zajmującego się problematyką starożytnego Królestwa Bosporańskiego oraz generalnie archeologią i historią północnych wybrzeży Morza Czarnego.

Bezpośrednim zadaniem misji w czasie pierwszego sezonu pracy (2008 rok) będzie opracowanie planów architektonicznych bazyliki w kwadracie 13 oraz geofizyczne rozpoznanie kwadratu 27 i rozpoczęcie prac wykopaliskowych. Najprawdopodobniej będzie się tam znajdować odcinek muru obronnego i być może zabudowania mieszkalne.

Program współpracy MNW z Muzeum Kerczeńskim należy, z perspektywy ukraińskiej, do jednego z największych i najważniejszych programów współpracy muzealnej z instytucjami europejskimi i amerykańskimi.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia zmiana: 2008-07-22
Komentarze
Polityka Prywatności