GMO w UE

Dział: Genetyka

Kompleksową, ale opartą na badaniach naukowych, ocenę ryzyka organizmów genetycznie zmodyfikowanych na poziomie Unii Europejskiej popiera organizacja reprezentująca przemysł biotechnologiczny w Polsce.

GBE Polska podkreśla jednocześnie, że obecne wymogi legislacyjne oceny ryzyka na poziomie Unii są najbardziej rygorystyczne na całym świecie. W UE trwa dyskusja nad zmianami w ustawodawstwie dotyczącymi oceny ryzyka GMO.

"Szacuje się, iż na całym świecie uprawia się około 114 milionów hektarów roślin genetycznie zmodyfikowanych i nie ma żadnych dowodów naukowych na to, iż niesie to jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt, czy środowiska naturalnego" - podkreślają eksperci polskiego oddziału organizacji GBE. Dodają, że żaden z krajów członkowskich ani innych krajów europejskich nie dostarczył dowodów szkodliwości roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Jak stwierdzają przemysłowcy, w UE toczy się dyskusja o wprowadzeniu do oceny ryzyka GMO kryteriów socjoekonomicznych. GBE Polska jest temu zdecydowanie przeciwna. Przedstawiciele organizacji uważają, że w ocenie powinno brać się pod uwagę jedynie kryteria naukowe, a nie polityczno - społeczne.

"Państwa członkowskie powinny w swoich ocenach brać pod uwagę dowody naukowe już istniejące na poziomie europejskim, opracowane przez instytucje Komisji Europejskiej, Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz ostatnie, 10-letnie doświadczenia z prowadzonych na całym świecie upraw roślin transgenicznych" - stwierdzają w oświadczeniu przesłanym PAP. Zaznaczają, że ekspertyzy poszczególnych krajów są uwzględniane w ocenie EFSA od 2006 roku, zatem nie ma konieczności dalszej modyfikacji już istniejącego systemu.

Zdaniem GBE Polska, dyskusja w krajach członkowskich pokazuje, iż upolitycznienie problemu GMO prowadzi do zahamowania dostępu do nowoczesnych technologii, co w efekcie powoduje, że rolnictwo europejskie przestaje być konkurencyjne w stosunku do rolnictwa światowego.

W ocenie organizacji, podstawowym warunkiem to prowadzenia prawidłowej działalności gospodarczej są jasne i spójne przepisy prawa. Mając to na uwadze GBE Polska postuluje wspieranie rozwiązań, które będą służyły uproszczeniu przepisów prawa, pozwalającym podmiotom gospodarczym na działanie w jego granicach z jednej strony, a z drugiej prowadzenie i rozwijanie swojej działalności.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia zmiana: 2008-07-23
Komentarze
Polityka Prywatności