Unikalny cmentarz ugrofiński z początków I tysiąclecia n.e.

Dział: Archeologia

Archeolodzy odkryli w okolicach miasta Suzdal w Rosji unikalne miejsce pochówku członków plemienia Ugrofinów, pochodzące z początków I tysiąclecia n.e. - donosi serwis internetowy icRussia.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w pobliżu wsi Szekszowo koło Suzdalu, miasta leżącego na wschód od Moskwy. Podczas wykopalisk, prowadzonych na obszarze o powierzchni 300 metrów kwadratowych, naukowcy odnaleźli 11 miejsc pochówku ułożonych w jednym rzędzie, z których 4 należą prawdopodobnie do dzieci. Naukowcy odnaleźli też wiele ozdób fińskiego typu oraz inne przedmioty świadczące o tym, że pochowani ludzie należeli do zamożnej, dobrze uzbrojonej społeczności, w której życiu ważną rolę odgrywała hodowla bydła.

Wśród odkrytych ozdób wykonanych z brązu znajdują się pozostałości nakrycia głowy z wisiorkami i pierścieniami w części skroniowej, pierścienie na szyję, zapinki do szat i spiralne bransolety. Odsłonięcie niewielkiego cmentarza, pochodzącego zdaniem naukowców z III lub IV w. n.e., może pomóc w poznaniu nieznanych wcześniej faktów z odległej przeszłości. Ugrofinowie byli grupą plemion z Europy Wschodniej i zachodniej części Azji, zamieszkującą już około 4000 lat temu wschodnie wybrzeża Morza Bałtyckiego. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-25
Komentarze
Polityka Prywatności