
Inżynierowie z Fraunhofer Institute for Industrial Engineering IAO w Stuttgarcie chcą stworzyć świecącący sufit symulujący taki rodzaj oświetlenia, jaki obserwujemy na zewnątrz, gdy po niebie pędzą chmury.

Magazyn Computerworld informuje, że rosyjscy naukowcy, informatycy i inżynierowie, którzy pracują dla firmy T-Platforms, skonstruują jeden z najsilniejszych obecnie superkomputerów na świecie. Moc obliczeniowa tej jednostki naukowej będzie wynosić 10 PFLOPS.

Magazyn „New Scientist” i portal Tohoku University informują, że japońscy naukowcy opracowali układ kroczący, który ma umożliwić humanoidalnemu robotowi poruszanie się po pustyni lub plaży.

Pod nazwą Switchblade kryje się samolot bezpilotowy wystrzeliwany z zanurzonych okrętów podwodnych. Ma on służyć głównie do rozpoznania.

HookiSpeed - tak nazywa się nowoczesny komputer naukowy uruchomiony wczoraj w Stanach Zjednoczonych. Wynalazek ten posiada 209 węzłów, osiąga wydajność 455 TFLOPS i zajmuje 96 miejsce na liście superkomputerów Top500.

Precz z naukowym żargonem! Pokażmy fascynujące badania tak, by zachwyciły nie tylko specjalistów! Odkryjmy świetnych popularyzatorów nauki. Sprawmy, by nauki ścisłe były atrakcyjne dla przyszłych studentów, a zawód naukowca stał się marzeniem wielu ludzi.

Rower, który składa się w ułamku sekundy i w dodatku nie ma łańcucha został doceniony za naszą granicą.

Naukowcy opracowali dwa systemy uniemożliwiające podpatrzenie i kradzież PIN-u do bankomatu. Oba z nich wykorzystują smartfon z ekranem dotykowym, jako klawiaturę. Okazuje się bowiem, że zwykły kod PIN do bankomatu może zostać podpatrzony bądź odtworzony ze śladów pozostawionych na klawiaturze.

Laserowy Lis, urządzenie opracowane przez inżynierów z Bytomia, pomoże górnikom ocenić stan kopalnianych szybów. W przyszłości może też pomóc w podziemnych akcjach ratowniczych.

Stanisław Lem opisywał kiedyś roboty kierowane ruchami ciała operatora i nazwał takie mechanizmy "Zdalniakami". Jak się okazuje, zdalniaki, zostały właśnie stworzone. Naukowcy z Japonii opracowali właśnie takiego robota. Może on także postrzegać otoczenie korzystając ze stereoskopowych kamer w głowie robota i gogli 3D. Skonstruowanie takiego robota przewidział właśnie Stanisław Lem.

Magnetyczna szachownica Polaków, bo to o tym wynalazku usłyszał świat techniki, przyda się w silnikach elektrycznych. Ich wynalazek - wielobiegunowe magnesy trwałe o układzie biegunów takim, jak na szachownicy - znajdą zastosowanie np. w silnikach elektrycznych nowej generacji.

Pamięć, którą stworzyli naukowcy w IBM, ma pojemność porównywalną z pojemnością znanego wszystkim dysku twardego oraz szybkość i solidność budowy pamięci flash. Jest to tzw. pamięć racetrack, gdzie dane są umieszczone na nanodrutach.

Portugalscy naukowcy stworzyli elektroniczną laskę dla niewidomych. Urządzenie jest o tyle pomocne, że dzięki specjalnemu systemowi naprowadzania, urządzenie pokieruje jego właściciela dokładnie celu.

Już w styczniu 2012 powstanie projekt ochrony systemów informatycznych przeznaczony dla zakładów usług publicznych. Jego głównym zadaniem będzie obrona przed hakerami. Aż 5 milionów euro przeznaczy na to Komisja Europejska.

Pralka przeznaczona dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została skonstruowana przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych. Jak działa to urządzenie? Używa ona pary wodnej pod ciśnieniem, sprężonego powietrza i mikrofal.