Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowej generacji testy genetyczne na raka będzie można już w grudniu zakupić w Polsce. Testy te mają pokazać podatność danej osoby na raka jelita grubego i prostaty.
Dzięki robotowi, który skonstruował absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej osoby, które potrzebują rehabilitacji mogą z uśmiechem patrzeć w przyszłość.
Polski elektroniczny systemem ułatwiającym statkom cumowanie do nabrzeży wykorzystywany jest również w zagranicznych portach. System ten został opracowany przez Akademię Morską w Szczecinie. Zdobył już nawet złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości "INNOVA 2011" w Brukseli, na których zaprezentowano kilkaset wynalazków z ponad 20 krajów.
Brytyjskim naukowcom udało się wynaleźć elektronikę drukowaną z grafenem, czyli bardzo wydajne układy elektroniczne drukowane w technice 3D. Poprzez dodanie do substancji drukującej płytki grafenowe naukowcy odkryli coś bardzo ważnego dla nauki.
Sześć podmiotów naukowo-przemysłowych, które pracują nad technologiami komputerowymi opartymi na grafenie i funkcjonującą symulację ludzkiego mózgu ściga się o dotację unijną wysokości miliarda euro.
Nowatorski pojazd, czyli samochód sterowany automatycznie ma podwójne sterowanie. Pojazd został zaadaptowany ze standardowego auta i może być obsługiwany przez kierowcę lub poruszać się samodzielnie, bez udziału człowieka.
Superkomputer „Zeus” pochodzi z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej. Właśnie on znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
Chińscy naukowcy opracowali przyszłościową aplikację, która rozpozna czy właściciel smartfonu cierpi na zaburzenia słuchu oraz przystosuje słuchawki do jego możliwości odsłuchiwania dźwięków.
Naukowcy brytyjscy opracowali biosensor – chip mierzący mikrozmiany pola elektrycznego w mięśniach i nerwach. Ułatwi on opracowanie mechanizmu sterowania wózkami dla sparaliżowanych – poinformował magazyn New Scientist.
Naukowcom z USA i Norwegii udało się stworzyli drukowany układ elektroniczny z własną pamięcią. Można go zastosować w urządzeniach medycznych, zabawkach, etykietach towarów i żywności – informuje magazyn Technology Review.
Rady Finansowania Szkolnictwa Wyższego Wielkiej Brytanii wybierają SciVerse Scopus wydawnictwa Elsevier jako bazę danych na potrzeby programu Research Excellence Framework Ramowego programu doskonałości naukowej w roku 2014. Projekt REF został uruchomiony w celu ocenienia jakości badań prowadzonych w brytyjskich instytucjach szkolnictwa wyższego, a baza SciVerse Scopus będzie jedynym narzędziem, które dostarczy danych bibliometrycznych niezbędnych do realizacji projektu.
Firma
ECDIS - nowy system wspomagający nawigację, będzie używany przez statki od nowego, 2012 roku. Ma on pozwolić na ustalenie pozycji statku, jaką obiera na morzu w czasie rzeczywistym oraz pokazać ją na mapie elektronicznej.
Młodzi eksperymentatorzy mogą od wczoraj, w nowo otwartym laboratorium chemicznym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podziwiać błyszczące probówki i kolby oraz słoiczki pełne obiecującej zawartości.
Jak podają naukowcy na łamach magazynu "Science" - dzięki najnowszym technologiom możliwe jest poznanie diety hominidów sprzed milionów lat.
Amerykańscy naukowcy przygotowali dotykową klawiaturę, przeznaczoną specjalnie dla niewidomych. Wynalazek ten można uznać za przełom. Być może to pierwszy krok do produkcji smartfonów i tabletów z ekranami dotykowymi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności