Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej połączyli siły, by zbudować łódź napędzaną tylko energią słoneczną. W lecie wystartują w międzynarodowych zawodach w Holandii.
Agatisy - drzewa charakterystyczne dziś dla Australii i Azji południowo wschodniej - przed milionami lat rosły również na terenie Ameryki Południowej. Tropienie śladów ich obecności opisano w "American Journal of Botany".
Malowidło na stanowisku archeologicznym Catalhoyuk w Turcji mogło powstać mniej więcej w tym samym czasie, kiedy doszło do erupcji nieodległego wulkanu.
Ślimakom muszlowym coraz trudniej uciec przed drapieżnikami. Powodem są nadmierne emisje dwutlenku węgla, które upośledzają umiejętność skakania mięczaków – informuje magazyn „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
Skamieniałość ssaka sprzed 55 mln lat, który był spokrewniony z przodkami lwów, tygrysów i niedźwiedzi, znaleziono w Belgii.
Chiński automatyczny łazik księżycowy Yutu z powodzeniem uruchomił spektrometr i uzyskał pierwsze fluorescencyjne widmo rentgenowskie skał w miejscu lądowania – podał Instytut Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk.
W roku 2014 dojdzie do czterech zaćmień, kilku efektownych koniunkcji, wybuchu aktywności meteorów z komety 209P/LINEAR oraz do maksimum aktywności słonecznej - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Deszcz meteorytów nad Rosją, identyfikacja szczątków króla Ryszarda III, sklonowanie ludzkich zarodków, wyczekiwany Nobel za cząstkę Higgsa i pierwszy polski satelita naukowy Lem w kosmosie - to niektóre z istotnych wydarzeń naukowych w 2013 r.
STYCZEŃ
2.01 - rusza czwarta edycja programu GreenEvo, promującego polskie innowacyjne zielone technologie
11.01 - Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz informuje, że na dnie Bałtyku spoczywa ponad 50 tys. ton zatopionej podczas II wojny światowej poniemieckiej broni chemicznej, w tym iperytu i fosgenu
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia) przekonują, że psy, podobnie jak ludzie, posiadają zdolności do rozpoznawania twarzy. Badacze zastosowali metodę okularografii (eye tracking), aby śledzić ruchy gałek ocznych u badanych zwierząt podczas oglądania wizerunków ludzi i psów wyświetlanych na ekranie.
Dla samic nicieni Caenorhabditis elegans pierwsza kopulacja jest zarazem ostatnią. Nasienie partnera sprawia, że samica w ciągu siedmiu dni po złożeniu jaj "usycha" i kona.
Badacze z Oregon Health & Science University (USA) zaobserwowali, że organizmy badanych przez nich rezusów lepiej reagowały na szczepionkę przeciwko ospie, jeśli małpki w umiarkowanych ilościach konsumowały alkohol.
Szympanse i bonobo różnią się od siebie specyfiką zachowań społecznych. Te różnice mogą być spowodowane odmiennym poziomem hormonów – dowodzą naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy) oraz Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego w Antwerpii (Belgia).
Wśród różnych gatunków papryki - chili jest jednym z lepiej rozpoznawanych i popularnych. Wzmianki na temat ich wykorzystania można znaleźć w wielu źródłach, m.in. hiszpańskich i portugalskich. Jednocześnie archeolodzy dość rzadko - i na stosunkowo niewielkiej liczbie stanowisk na terenie Mezoameryki, Ameryki Środkowej i Południowej - znajdują fizyczne ślady obecności papryki. Dlatego niewiele wiadomo na temat tego, jak dawni mieszkańcy tych miejsc, np. Majowie, paprykę chili wykorzystywali.