Europejscy astronomowie potwierdzili istnienie planety Kepler-88 c. Obecność tej planety była wcześniej przewidziana na podstawie zaburzeń grawitacyjnych ruchu planety Kepler-88 b - informuje portugalskie Centrum Astrofizyki Uniwersytetu w Porto (CAUP).
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała podsumowanie roku 2013, wskazując swoje największe sukcesy w tym okresie. Jako główne osiągnięcia wskazała loty prywatnych statków kosmicznych, opuszczenie Układu Słonecznego przez sondę Voyager 1 i prace nad technologiami do lotu na Marsa.
Pszczoły potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pracująca w Wielkiej Brytanii polska uczona potrafi wytrenować je tak, aby czując w próbce powietrza zapach heroiny czy kokainy, wysuwały zwinięty w rurkę języczek.
W jednym jeziorze Tytana, największego księżyca Saturna, znajduje się wielokrotnie więcej surowców energetycznych opartych na węglu, niż we wszystkich odkrytych źródłach na Ziemi razem wziętych – informuje New Scientist.
Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczne i polskie osiągnięcie - mówił.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) odlicza dni do wystrzelenia obserwatorium kosmicznego Gaia, które ma zbadać miliard gwiazd. Start nastąpi 19 grudnia.
Nowy gatunek prehistorycznego konia sprzed 4.4 mln lat odkryto w Etiopii. Jego opis przynosi artykuł na łamach najnowszego numeru "Journal of Vertebrate Paleontology".
Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) dostrzegł parę wodną nad obszarem w pobliżu południowego bieguna jednego z księżyców Jowisza – Europy, podała NASA. Może to świadczyć o występowaniu „lodowych gejzerów” na tym księżycu.
Głowy niektórych dinozaurów kaczodziobych zdobiła mięsista narośl przypominająca czerwony, koguci grzebień. Świadczą o tym analizy wyjątkowo dobrze zachowanego, zmumifikowanego gada z gatunku Edmontosauraus regalis - czytamy w "Current Biology".
Szybkie i skuteczne oczyszczanie gleb z pestycydów, w tym środka owadobójczego DDT, umożliwia wynalazek naukowców z Rzeszowa. W kilkanaście godzin pozwala on obniżyć stężenie większości pestycydów w glebie o ponad 90 proc.
Największymi wytwórcami metanu, gazu przyczyniającego się do globalnego ocieplenia mogą być bakterie współpracujące z innym gatunkiem, który dostarcza im elektronów – informuje pismo „Energy and Environmental Science”.
Nie żuki gnojaki, tylko krewni popularnych dziś karaczanów zajmowały się "sprzątaniem" po dinozaurach roślinożernych i rozkładaniem ich odchodów - czytamy w "PLOS ONE".
Kilkadziesiąt nieznanych kurhanów oraz nietypowe ciałopalne groby płaskie odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich w Chodliku.
Niemal pełną sekwencję mitochondrialnego DNA, pobranego od osobnika z rodzaju Homo żyjącego 400 tys. lat temu na terenie Hiszpanii, poznali naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w niemieckim Lipsku.
Inwazyjne azjatyckie biedronki nie są tak podatne na ataki europejskich pasożytów, jak rodzime gatunki biedronek - zaobserwowali brytyjscy naukowcy.