Świat nauki (archiwalne artykuły)

Około dwóch tys. lat temu w Arktyce zaczęło się ochłodzenie, trwające aż do XX w. Później trend ten odwrócił się jednak za sprawą działalności człowieka. O badaniach to potwierdzających informuje najnowsze "Science".
Najnowszy raport organizacji ekologicznej WWF "Zmiany klimatu w Arktyce - konsekwencje dla świata" pokazuje, że skutki efektu cieplarnianego w Arktyce będą znacznie bardziej dramatyczne, niż do tej pory przewidywano.
Amerykańscy glacjolodzy stworzyli szczegółową mapę jezior podlodowych Antarktydy - podaje serwis internetowy "Physorg.com".
Oceany emitują obecnie nieznacznie więcej ciepła do atmosfery niż otrzymują - uważają fizycy z Uniwersytetu w Rochester. Jednak przed dziesięcioma laty było odwrotnie - więcej promieniowania cieplnego oceany wchłaniały.
Trzy plaże zamknięto w północno-wschodniej Hiszpanii w obawie przed rekinami. Jak poinformowała w środę policja, ratownicy Czerwonego Krzyża i turyści zaobserwowali rekina w odległości zaledwie 100 metrów od brzegu w pobliżu miasteczka Vilanova i la Geltru, na południe od Barcelony.
Woda jest nieodłączoną częścią Ziemi i to dzięki niej istnieje życie. Słona woda stanowi aż 97,5 proc. wszystkich jej zasobów. Oceaniczne i morskie pokrywają 71 proc. powierzchni planety. W lodowcach jest uwięzionych 70 proc. - podaje raport Narodów Zjednoczonych.
Z raportu opublikowanego przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Zwierząt wynika, że wieloryby przynoszą znacznie więcej zysku wtedy, gdy są oglądane przez turystów niż wtedy, gdy są zabijane i zjadane - informuje serwis "New Scientist".
Z terenów Ameryki Północnej - Kanady, Meksyku oraz USA - rocznie do atmosfery trafia kilka miliardów kilogramów toksycznych substancji chemicznych. 90 procent tego zanieczyszczenia wytwarzane jest przez zakłady należące do zalewie 15 różnych gałęzi przemysłu!
Przedstawiciele Greenpeace złożyli w kancelarii premiera "Białą księgę GMO". Dokument zawiera wyniki badań z krajów UE, które wskazują, iż uprawy genetycznie modyfikowane stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska - poinformowali ekolodzy.
Pierwsza w tym roku burza tropikalna Andres uformowała się w nocy z niedzieli na poniedziałek u południowo-zachodnich wybrzeży Meksyku - poinformowali meteorolodzy.
Niemal połowę powierzchni polskiej części Puszczy Białowieskiej miałby objąć, po powiększeniu, Białowieski Park Narodowy (BPN) - taką koncepcję przedstawił w piątek w Białowieży (podlaskie) dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan. Teraz propozycja będzie konsultowana z samorządami.
Z nieczystości i ścieków pochodzących z żaglówek i łodzi motorowych, które pływają po Wielkich Jeziorach Mazurskich można produkować energię. Nieczystości połączone z biomasą roślinną mogą stać się produktem wykorzystywanym w biogazowniach.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego kolej nie jest "eko". Obliczono, że faktyczna ilość gazów cieplarnianych, jaką emituje do atmosfery ten rodzaj transportu jest dwukrotnie wyższy niż dotychczas sądzono.
Skażenie tatrzańskiej gleby radioaktywnym cezem wykazały badania prowadzone w ostatnich latach przez krakowski Instytut Fizyki Jądrowej, jego stężenie nie zagraża jednak turystom ani przyrodzie - zapewnia Barbara Kubica z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.
Polska będzie kierować flagowym projektem, zainaugurowanej w środę, unijnej Strategii rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, który ma ocenić potrzebę oczyszczenia Bałtyku z zalegającej na jego dnie broni chemicznej - powiedziała PAP w środę komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności