Indyjscy naukowcy alarmują, że przyspieszone topnienie lodowców w Kaszmirze zagraża milionom ludzi żyjącym w tym regionie - podaje internetowy serwis Physorg za agencją AFP.
Francuska sekretarz stanu ds. ekologii Chantal Jouanno zażądała we wtorek śledztwa w związku z doniesieniami o składowaniu w Rosji pod gołym niebem francuskich odpadów radioaktywnych.
Działający na rzecz ochrony lasów tropikalnych kongijski biolog Rene Ngongo, australijska lekarka Catherine Hamlin i nowozelandzki aktywista ruchu przeciwko zbrojeniom nuklearnym Alyn Ware zostali tegorocznymi laureatami nazywanej alternatywnym Noblem nagrody Right Livelihood Award - poinformowała we wtorek w Sztokholmie przyznająca ją fundacja.
Niezwykły enzym XplA może zostać wykorzystany do usuwania zanieczyszczeń, pozostałych w glebie po eksplozji materiałów wybuchowych - informuje "The Journal of Biological Chemistry".
Zsyntetyzowano materiał, który reagując z dwutlenkiem siarki (SO2) czasowo wiąże SO2 w strukturze swoich cząsteczek, umożliwiając wykorzystane tego niebezpiecznego dla środowiska naturalnego gazu w przemianach chemicznych, gdzie substancja ta jest jednym z substratów - informuje "Energy & Environmental Science".
Polska posiada ogromne złoża węgla kamiennego i brunatnego, które wystarczą na co najmniej 150 lat. Pełne ich wykorzystanie stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na rosnące koszty i problemy związane z bezpieczeństwem wydobycia. Mimo to, możemy stać się prawdziwym Kuwejtem Europy, jeśli zamiast kopać zaczniemy węgiel zgazowywać pod ziemią.
Ostatnio 15 milionów lat temu poziom dwutlenku węgla w atmosferze był tak samo wysoki jak obecnie - uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Alarm! Tak jednym słowem można scharakteryzować atmosferę, jaka panowała na VI Międzynarodowym Forum "Nauka i technologie we współczesnym społeczeństwie", które obradowało w dawnej stolicy Japonii - Kioto.
Zastępując benzynę biopaliwem ze śmieci, można zredukować światowe emisje dwutlenku węgla od 29,2 do 86,1 proc. - wyliczyli naukowcy z Singapuru i Szwajcarii.
Ponad 1,2 mln euro kosztować będzie realizacja nowatorskiego projektu rekultywacji kompleksu stawów Arturówek, jednego z głównych terenów rekreacyjnych dla mieszkańców Łodzi. Po raz pierwszy wykorzystane zostaną przy tym technologie ekohydrologiczne.
Ruszyła druga edycja konkursu "Henkel - zielone granty", w którym szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i samorządowe mogą wygrać fundusze na realizację projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Do zdobycia jest łącznie 20 grantów po 5 tysięcy złotych każdy.
Na Jeziorze Genewskim odkryto plamę węglowodorów zajmującą 25 hektarów słynnego szwajcarskiego akwenu - poinformowała policja. Na razie nie wiadomo, skąd pochodzi zanieczyszczenie.
Nowo odkryty rzadki gatunek pająka został nazwany na cześć gwiazdy rocka Davida Bowie'ego - Heteropoda davidbowie. Pisze o tym brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
Filipiny przyłączyły się do walki ze zmianami klimatu, prezentując prototyp samochodu przeznaczonego dla transportu publicznego: karoseria została wykonana z materiałów odnawialnych - bambusa i przetworzonych liści palmowych, a pojazd napędzany jest paliwem produkowanym z kokosów.
Farmy wiatrowe rozlokowane w południowej Hiszpanii zagrażają populacji ścierwnika białego.