Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano za badania nad strukturą i funkcją rybosomu, struktury, odpowiedzialnej za wdrażanie w życie planów zapisanych w DNA.
Genetycznie zmodyfikowana wersja bakterii, przyswajającej złoto ze środowiska może pomóc w wykrywaniu złóż tego metalu - informuje "New Scientist".
Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.
Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące początków ewolucji - to cel badawczy jednego z trójki tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii, Jacka W. Szostaka.
Listę naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, przedstawili analitycy z sekcji naukowej agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów do nagrody nie ma ani jednego Polaka, ale jest Amerykanin o polsko brzmiącym nazwisku.
Witamina C przyspiesza gojenie ran i chroni DNA komórek skóry przed uszkodzeniem - wykazały badania brytyjsko-portugalskie. Autorzy pracy na łamach pisma "Free Radical Biology and Medicine" wierzą, że może one mieć istotne znaczenie m.in. dla przemysłu kosmetycznego.
Ołów szkodzi rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu małych dzieci- nawet w dawkach uznawanych za bezpieczne - informuje pismo "Archives of Diseases in Childhood".
Węgierskie sikory bogatki potrafią się żywić zimującymi w tamtejszych jaskiniach nietoperzami - informuje pismo "Biology Letters".
Naukowcy odkryli w siatkówce mysiego oka komórki, które szybciej niż mózg reagują na zbliżające się obiekty. Prawdopodobnie komórki te powstały w toku ewolucji, by umożliwić zwierzętom szybszą ucieczkę przed drapieżnikami - podaje serwis New Scientist.
Nieznany do tej pory gatunek wielkiego szczura znaleziono w dżungli Papui-Nowej Gwinei - podaje w poniedziałek portal internetowy BBC.
Choć gady nie należą do towarzyskich zwierząt, gdy nadchodzi pora składania jaj samice często odwiedzają gniazda innych samic. Z badań australijskich naukowców opublikowanych w piśmie "Quarterly Review of Biology" wynika, że praktyki te są znacznie częstsze niż dotychczas przypuszczano.
Świszczący dźwięk, który wytwarzają skrzydła gołąbka długoczubego, gdy przestraszony ptak wzbija się w powietrze stanowi sygnał ostrzegawczy dla innych osobników - twierdzą naukowcy, których badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the Royal Society B".
Król zwierząt lew słynie z odwagi, ale to tygrys jest inteligentniejszy - uważają naukowcy, którzy porównali mózgi wielkich kotów. O odkryciach zoologów z Uniwersytetu w Oksfordzie pisze w środę brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
Obecnym w oceanach wirusom zawdzięczamy część tlenu, którym oddychamy - informuje "New Scientist". Wirusami zarażone są jednokomórkowe mikroorganizmy - sinice, kiedyś zaliczane do glonów.
Pomiar testosteronu w ślinie mężczyzny może wiele zdradzić na temat tego jakim jest mężem i ojcem - potwierdzają najnowsze badania opublikowane na łamach pisma "Hormones and Behavior".