Świat nauki (archiwalne artykuły)

Cień rzucany przez księżyc Saturna - Epimeteusz na pierścienie planety można obejrzeć na filmie zarejestrowanym przez sondę Cassini, która od 1997 roku bada system Saturna. Zjawisko jest konsekwencją ruchu planety wokół Słońca.
Na ukończeniu jest już ekshumacja szczątków ze zbiorowej mogiły znalezionej w centrum Malborka. Dotąd z grobu wydobyto kości należące do dwóch i pół tysiąca osób.
Niemiecka federalna minister rolnictwa Ilse Aigner (CSU) poinformowała we wtorek o wprowadzeniu zakazu uprawiania w Niemczech genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy odmiany MON 810.
W Czukotce po przybrzeżnych strefach regionu wyruszyła ekspedycja, której zadaniem jest obliczenie pogłowia białych niedźwiedzi.
Bywa, że ludzie zmieniają swoje zachowanie, gdy wiedzą, że są obserwowani. Najnowsze badania wykazały, że podobne dzieje się w przypadku kawek, ptaków z rodziny krukowatych, których oczy pełnią istotną rolę w komunikacji - informuje pismo "Current Biology".
Irańscy archeolodzy odkryli w Iranie pozostałości dwóch pałaców sprzed 2500 lat i osiemnaście kolumn z czasów panowania dynastii Achemenidów - informuje serwis internetowy Press TV.
Polskie ministerstwa i narodowe centra, jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej, przedstawiciele przemysłu i nauki, biblioteki - słowem: wszyscy, którzy chcą inwestować w nowe technologie, mają szansę na finansowanie wdrożeń z programu wspierania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT PSP).
Naukowcy potwierdzili, że triceratopsy, roślinożerne dinozaury o głowach przyozdobionych trzema rogami, gromadziły się w stada. O najnowszym odkryciu paleontologicznym informują badacze na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology".
Start wahadłowca kosmicznego "Atlantis", który przewiezie astronautów na orbitę w celu naprawienia teleskopu Hubble'a, zaplanowany został na 12 maja. Amerykańska agencja badań kosmicznych - NASA poinformowała, że "Atlantis" został 1 kwietnia umieszczony na polu startowym kosmodromu na przylądku Canaveral i tam będzie przygotowywany do lotu.
Naukowcy po raz pierwszy zdołali zbadać kod genetyczny bardzo rzadko spotykanych w przyrodzie panter dalekowschodnich, a także wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące zachowania tego podgatunku w naturalnym dla niego środowisku.
Podgrzewana murawa wymaga stałej "opieki" ze strony gospodarzy piłkarskich stadionów. "Prawdę mówiąc działamy wbrew naturze, bo ogrzewany rośliny od dołu a nie jak słońce - z góry" - powiedział dbający o murawę chorzowskiego Stadionu Śląskiego Edward Grygierczyk.
W pobliżu starej tadżyckiej osady Tudakawsz, w obwodzie Kuliabskim, dokonano interesującego odkrycia archeologicznego. Podczas prowadzenia prac ziemnych grupa miejscowych mieszkańców przypadkowo natknęła się na dobrze zachowany szkielet młodego mężczyzny, który miał około 2 metry wzrostu.
Firma Evolved Machines, Inc. uruchomiła urządzenie do obliczeń równoległych o 10 800 rdzeniach, przeznaczone do opracowywania sztucznych obwodów nerwowych. System zawiera 42 procesory obliczeniowe NVIDIA® Tesla™, pracujące pod kontrolą 14 czterordzeniowych procesorów AMD Phenom®, zaś jego nominalna moc obliczeniowa wynosi ponad 40 teraflopsów.
Grupa kanadyjskich paleontologów zdołała na podstawie skamieniałych szczątków odtworzyć wygląd nieznanego wcześniej nauce mieszkańca mórz i oceanów, który żył przeszło 500 milionów lat temu.
Sześciu ochotników zamkniętych w odciętym od świata module rozpoczęło we wtorek w Moskwie 105- dniową symulację warunków panujących podczas lotu na Marsa.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności