Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wariant genu silnie związany z ryzykiem atopowego zapalenia skóry zidentyfikowali naukowcy niemieccy w badaniach prowadzonych w Polsce, Czechach oraz Niemczech. Informację na ten temat podaje pismo "Nature Genetics".
Grupa wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych pomaga płazom bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Rozpoczął się okres godowy, więc setki żab, salamander i traszek zaczynają swoją coroczną wędrówkę w poszukiwaniu partnera.
Dlaczego człowiek jest słabszy od szympansa, mimo że szympans jest naszym bardzo bliskim ewolucyjnie kuzynem? Okazuje się, że chodzi nie tylko o słabsze mięśnie. Istotne jest również to, że ewoluując nasz mózg postawił na subtelność, a nie na siłę - pisze antropolog amerykański na łamach "Current Biology".
Na ludzkie szczątki sprzed 4 tys. lat natrafili archeolodzy na Lubelszczyźnie; kości zostały znalezione na polu w miejscowości Rogalin Dolny, gdzie rozwijała się niegdyś tzw. kultura strzyżowska.
Dotychczas naukowcy uważali, że pióra u dinozaurów pojawiły się około 150 mln lat temu. Najnowsze odkrycie skamieniałości dinozaura z Chin każe przesunąć tę datę o kilkadziesiąt milionów lat. O odkryciu informuje serwis internetowy BBC.
Pierwszy rosyjski statek "Sojuz" do turystycznych lotów w kosmos będzie zbudowany na przełomie lat 2012-2013. Taką prognozę przedstawił szef programów załogowych Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Aleksiej Krasnow.
Uczennica IV LO w Rzeszowie Magdalena Dąbrowska została zwyciężczynią XXXV Olimpiady Historycznej. Finałowe eliminacje konkursu rozgrywały się w Gdańsku w sobotę i niedzielę. Wzięło w nich udział 78 uczestników z całej Polski.
Arktyczna czapa lodowa topnieje tak szybko, że może niemal całkowicie zniknąć już za 30 lat. Do wniosku takiego doszli amerykańscy naukowcy badający przy pomocy kompleksowych komputerowych modeli pogody i klimatu zmieniające się warunki w tym polarnym regionie.
Kraby nie tylko odczuwają ból, ale też pamiętają ból doznany w przeszłości - dowodzą naukowcy irlandzcy na łamach pisma "Animal Behaviour".
Ruiny budynku dużej łaźni z czasów bizantyjskich zostały odkryte podczas archeologicznych prac wykopaliskowych prowadzonych w południowym Izraelu - donosi serwis internetowy The Jerusalem Post.
Odkryty w Arktyce pliozaur, który 147 mln lat temu zamieszkiwał wody oceanu, miał tak duży nacisk szczęk, że mógłby nimi zmiażdżyć hummera - duży samochód terenowy - opisują obrazowo autorzy odkrycia w serwisie BBC.
Naukowcy amerykańscy po raz pierwszy zdołali odnaleźć na Ziemi szczątki asteroidy, której lot obserwowali wcześniej w kosmosie. Jak informuje pismo "Nature", odłamki ciemnej skały kryły w sobie wiele niespodzianek, w tym wkropienia maleńkich "nanodiamentów".
W Australii przypadkowo znaleziono kolejną kopię słynnej listy Schindlera, na której znajdują się nazwiska 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera - informuje dziennik "Sydney Morning Herald" w poniedziałkowym wydaniu.
Dwa niezależnie pracujące zespoły badawcze udokumentowały wcześniejsze hipotezy o sposobie przenikania do środowiska stosunkowo dużych ilości polibromowanych difenyli (PBDE), które dodaje się do plastików, by zwiększyć ich wytrzymałość na wysoką temperaturę.
Badacze odkryli tajemnicę niezwykłej wytrzymałości biegusa tundrowego. Ten mały wędrowny ptaszek z rodziny bekasowatych zawdzięcza ją pokarmowi bogatemu w kwasy Omega 3. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Journal of Experimental Biology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności